Pierwszy tydzień sierpnia można zaliczyć do udanych. Indeksy WIG20, mWIG40 i sWIG80 zyskały w ciągu pięciu sesji odpowiednio: 3,5 proc., 2,8 proc. oraz 1,1 proc. Wskaźnik średnich spółek zdołał nawet wyznaczyć nowe tegoroczne maksimum – 3698 pkt, a sWIG80 jest tego bardzo bliski. Skąd taki optymizm na warszawskim rynku akcji?
Dobre nastroje miały swoje dwa źródła. Po pierwsze – we wtorek poznaliśmy nowy projekt ustawy frankowej, która okazała się znacznie mniej kosztowna dla sektora bankowego, niż pierwotnie planowano. Nowy projekt zakłada zwrot niesłusznie naliczonych spreadów, a koszt tej operacji to około 4 mld zł. Różnica względem poprzedniego projektu jest olbrzymia, bo koszty tamtego szacowane były na 60–70 mld zł.
Drugi pozytywny czynnik to czwartkowa decyzja Banku Anglii, który po raz pierwszy od siedmiu lat obniżył stopy procentowe, a ponadto rozszerzył programy skupu aktywów. Mało tego, w piątek opublikowano dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się znacznie lepsze od prognoz.
Szereg pozytywnych czynników fundamentalnych sprawił, że WIG20 przebił w czwartek 1800 pkt, a w piątek dotarł w porywach do 1828 pkt. Z technicznego punktu widzenia indeks nadal pozostaje w układzie spadkowym, który trwa od końca marca, ale przebicie oporu zwiększa szansę na ruch do kolejnej bariery w okolicy 1850 pkt. To na tym pułapie powinna rozegrać się „walka" o zamianę średnioterminowego układu sił na rynku. Wielu analityków wskazuje, że poprawa atmosfery wokół sektora bankowego powinna wspierać scenariusz, w którym WIG20 dogoni w końcu indeks rynków wschodzących MSCI EM. W takim wypadku powinniśmy w niedalekiej przyszłości zobaczyć indeks blue chips nawet w okolicy 2000 pkt.
Inwestorzy, którzy nie gustują w segmencie blue chips, mogą okazji inwestycyjnych szukać wśród „misiów". Indeksy mWIG40 i sWIG80 rosną od początku lipca i jak na razie nie widać na wykresach sygnałów zakończenia tej tendencji. Eksperci podpowiadają, że segmenty te są tak szerokie, że bez problemu można tam znaleźć atrakcyjną firmę. Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas, sugerował w piątkowym programie #PROSTOzPARKIETU, by szukać wśród beneficjentów słabego złotego, programu 500+ i ogólnie poprawiającej się sytuacji polskiego konsumenta. Sam ekspert wytypował pięć potencjalnych perełek: Rainbow Tours, Orbis, Gino Rossi, Emperię oraz Kruka.