Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mateusz Namysł, analityk, Raiffeisen Polbank
Ważna dla funta okazała się nie decyzja o poziomie stóp procentowych czy wielkości programu skupu, lecz retoryka, która znalazła się w minutkach, czyli zapisie dyskusji prowadzonej na posiedzeniu. Najważniejszym stwierdzeniem jest to, że większość przedstawicieli ciała podejmującego decyzje o poziomie stóp spodziewa się dalszych obniżek jeszcze przed końcem br. To może mieć negatywny wpływ na funta w kolejnych tygodniach.
W zbliżającym się tygodniu na tapecie znów pojawią się banki centralne. O ile ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki wskazują, że Fed nie zdecyduje się na podwyższenie stóp już teraz, o tyle równie istotne co sama decyzja będą wskazówki co do zachowania władz monetarnych do końca roku. Na to, że retoryka może być bardziej jastrzębia, wskazywałyby ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fedu. Ciekawie może być także na posiedzeniu Banku Japonii. Część rynku spekuluje, że Bank Japonii może nieznacznie zwiększyć program skupu aktywów, lecz bardziej donośne głosy wskazują na możliwość ponownej zmiany środka ciężkości w łagodzeniu polityki pieniężnej z programu skupu aktywów na stopy procentowe, co oznaczałoby ich dalsze obniżki. Notowania złotego i polskich obligacji będą pochodną globalnego nastawienia inwestorów do ryzyka, na co wpływ będą miały banki centralne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.