Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.09.2016 10:14 Publikacja: 17.09.2016 10:14
Mateusz Namysł, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
Ważna dla funta okazała się nie decyzja o poziomie stóp procentowych czy wielkości programu skupu, lecz retoryka, która znalazła się w minutkach, czyli zapisie dyskusji prowadzonej na posiedzeniu. Najważniejszym stwierdzeniem jest to, że większość przedstawicieli ciała podejmującego decyzje o poziomie stóp spodziewa się dalszych obniżek jeszcze przed końcem br. To może mieć negatywny wpływ na funta w kolejnych tygodniach.
W zbliżającym się tygodniu na tapecie znów pojawią się banki centralne. O ile ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki wskazują, że Fed nie zdecyduje się na podwyższenie stóp już teraz, o tyle równie istotne co sama decyzja będą wskazówki co do zachowania władz monetarnych do końca roku. Na to, że retoryka może być bardziej jastrzębia, wskazywałyby ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fedu. Ciekawie może być także na posiedzeniu Banku Japonii. Część rynku spekuluje, że Bank Japonii może nieznacznie zwiększyć program skupu aktywów, lecz bardziej donośne głosy wskazują na możliwość ponownej zmiany środka ciężkości w łagodzeniu polityki pieniężnej z programu skupu aktywów na stopy procentowe, co oznaczałoby ich dalsze obniżki. Notowania złotego i polskich obligacji będą pochodną globalnego nastawienia inwestorów do ryzyka, na co wpływ będą miały banki centralne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do niedawna hossę na GPW napędzały banki korzystające na wysokich stopach procentowych, ale ostatnio mają coraz więcej popleczników w firmach, dla których niższy koszt pieniądza powinien być impulsem do poprawy wyników.
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas