Banki centralne w grze

Za nami kolejny tydzień, w którym istotną rolę odgrywały banki centralne. Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy nie zmieniły prowadzonych przez siebie polityk pieniężnych, jednak nie brakowało istotnych informacji.

Publikacja: 17.09.2016 10:14

Mateusz Namysł, analityk, Raiffeisen Polbank

Mateusz Namysł, analityk, Raiffeisen Polbank

Foto: Archiwum

Ważna dla funta okazała się nie decyzja o poziomie stóp procentowych czy wielkości programu skupu, lecz retoryka, która znalazła się w minutkach, czyli zapisie dyskusji prowadzonej na posiedzeniu. Najważniejszym stwierdzeniem jest to, że większość przedstawicieli ciała podejmującego decyzje o poziomie stóp spodziewa się dalszych obniżek jeszcze przed końcem br. To może mieć negatywny wpływ na funta w kolejnych tygodniach.

W zbliżającym się tygodniu na tapecie znów pojawią się banki centralne. O ile ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki wskazują, że Fed nie zdecyduje się na podwyższenie stóp już teraz, o tyle równie istotne co sama decyzja będą wskazówki co do zachowania władz monetarnych do końca roku. Na to, że retoryka może być bardziej jastrzębia, wskazywałyby ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fedu. Ciekawie może być także na posiedzeniu Banku Japonii. Część rynku spekuluje, że Bank Japonii może nieznacznie zwiększyć program skupu aktywów, lecz bardziej donośne głosy wskazują na możliwość ponownej zmiany środka ciężkości w łagodzeniu polityki pieniężnej z programu skupu aktywów na stopy procentowe, co oznaczałoby ich dalsze obniżki. Notowania złotego i polskich obligacji będą pochodną globalnego nastawienia inwestorów do ryzyka, na co wpływ będą miały banki centralne.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Podwójny szczyt czy nowy rekord hossy. Co czeka WIG20 i spółkę?
Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?