Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 15:35 Publikacja: 22.10.2016 15:03
Foto: GG Parkiet
Przez całą sesję niewielką przewagę mieli kupujący, co pozwoliło głównym wskaźnikom utrzymać bezpieczny dystans nad kreską.
Zawdzięczamy to ogólnej poprawie nastrojów wokół rynków wschodzących naszego regionu. Pozytywny trend dało się zauważyć także na innych parkietach zaliczanych do emerging markets, gdzie w piątek nie brakowało chętnych do kupowania akcji. Zwyżki zanotowały również indeksy na giełdach w Budapeszcie i Pradze. Wzmożony popyt na tych rynkach kontrastował z zachowaniem parkietów w Europie Zachodniej, gdzie piątkowe notowania zakończyły się pod kreską. Najwyraźniej graczom na Zachodzie zaczyna ostatnio brakować argumentów za kontynuacją zwyżek. Dlatego część inwestorów coraz śmielej spogląda na relatywnie tanie rynki wschodzące. Jeśli ten trend się nasili, przekładając się na większe napływy kapitału na rynki regionu, byłaby to duża szansa dla warszawskiej giełdy na poprawę notowań w krótkim terminie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Już w oczekiwaniu na wznowione właśnie obniżki stóp procentowych przez RPP pałeczkę w wyścigu na rynku obligacji zaczęły przejmować instrumenty stałoprocentowe. Krajowym akcjom cięcia stóp przyniosą wiele korzyści, ale też jeden duży minus – wynik odsetkowy ważącego dużo w indeksach sektora bankowego będzie pod presją.
Do niedawna hossę na GPW napędzały banki korzystające na wysokich stopach procentowych, ale ostatnio mają coraz więcej popleczników w firmach, dla których niższy koszt pieniądza powinien być impulsem do poprawy wyników.
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas