Październikowa zadyszka (niektórych) portfeli

W poprzednim miesiącu eksperci od fundamentów polegli w rywalizacji z rynkiem. Rozczarowaniem okazały się małe spółki.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:10 Publikacja: 04.11.2016 12:59

Choć w październiku okazji do zarobku na warszawskiej giełdzie nie brakowało, niektórzy eksperci bio

Choć w październiku okazji do zarobku na warszawskiej giełdzie nie brakowało, niektórzy eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych „Parkietu" mogą czuć niedosyt.

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Choć w październiku okazji do zarobku na warszawskiej giełdzie nie brakowało, niektórzy eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych „Parkietu" mogą czuć niedosyt. Wytypowane przez nich przed miesiącem spółki przyniosły wprawdzie zysk, ale okazał się on mniejszy niż rynkowa stopa zwrotu. Wiele małych i średnich spółek, które do tej pory były główną siła napędową portfeli, w ostatnim czasie złapało zadyszkę, a część z nich weszła w korektę. Na ich tle błyszczeli za to potentaci z WIG20, do tej pory konsekwentnie pomijani przez ekspertów tworzących portfele.

W rezultacie uśredniony wynik wypracowany przez wszystkie portfele fundamentalne znalazł się 2 proc. na plusie, podczas gdy WIG zyskał 4,4 proc., a WIG20 nawet 6,2 proc.

Na pocieszenie ekspertom od fundamentów pozostaje fakt, że w październiku okazali się lepsi niż specjaliści od analizy technicznej (ich dokonania podsumowaliśmy w czwartkowym „Parkiecie"), których portfel zakończył miesiąc 2,9 proc pod kreską.

W czołówce bez zmian

Nie wszyscy eksperci odpowiedzialni za portfele fundamentalne mogą się pochwalić zyskiem za październik. Na sześć portfeli jeden przyniósł stratę, a dwa kolejne dały tylko minimalny zysk.

Rynek pokonali jedynie analitycy DM BDM – w ciągu miesiąca wypracowali 6,9-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków DM PKO, których portfel zwiększył wartość o 3,7 proc. Relatywnie dobrze wypadli też eksperci Raiffeisena, którzy zakończyli październik 2-proc. zyskiem.

Znacznie lepiej prezentują się dokonania od początku tegorocznej rywalizacji. Po dziesięciu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie. Na prowadzeniu umocnili się specjaliści z DM BDM. Ich portfel jest już o ponad 80 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Drugą pozycję utrzymali analitycy DM PKO BP, którzy mogą się pochwalić stopa zwrotu przekraczającą 50 proc. Na trzecim stopniu podium są eksperci z Noble Securities – po dziesięciu miesiącach są 44,3 proc. na plusie.

Łącznie od początku roku wszystkie fundamentalne portfele wypracowały uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 41 proc., podczas gdy WIG zyskał jedynie 5,8 proc.

Trudniej o zarobek

Wytypowane na początku października przez ekspertów spółki radziły sobie ze zmiennym szczęściem, co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w zróżnicowanych wynikach portfeli. Wymagające warunki sprawiły, że tylko ograniczona liczba spółek z warszawskiego parkietu przyniosła zyski. Kilka październikowych inwestycji z portfeli fundamentalnych było jednak wyjątkowo udanych i dało wysokie dwucyfrowe stopy zwrotu (JSW, Sygnity czy Cognor). Jednocześnie część pomysłów inwestycyjnych okazało się chybiona. Ze spółek, na które przed miesiącem postawili typujący, największym ciężarem dla portfeli okazały się Monnari i Orzeł Biały – w skali całego miesiąca ich akcje przyniosły ponad 14 -proc. stratę (więcej o najlepszej i najgorszej inwestycji miesiąca piszemy w ramkach obok).

Czas na roszady

Słabsze zachowanie wielu spółek skłoniło brokerów do dokonania zmian w składach portfeli. Firmy, które mimo pokładanych w nich nadziei nie przyniosły zysków, w większości przypadków nie miały co liczyć na miejsce w portfelu na kolejny miesiąc. Taki los spotkał walory m.in. Amiki, Eurocashu, Monnari czy Synektika. Był to główny argument za pozbyciem się walorów z portfela. Znacznie rzadziej niż w poprzednich miesiącach analitycy decydowali się na realizację zysków z udanych inwestycji, bo tych akurat nie było zbyt wiele.

W miejsce walorów, które rozczarowały w ubiegłym miesiącu, pojawiło się sporo nowych propozycji. Co ciekawe, eksperci powoli zmieniają swoje nastawienie do segmentu największych spółek, coraz chętniej wprowadzając je do portfela. Tym razem w kręgu zainteresowania znalazły się akcje takich potentatów, jak PZU, PKO BP czy mBank, dotąd pomijane przez typujących.

Wciąż jednak znaczący udział w portfelach mają walory małych i średnich firm. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca szeroka reprezentacja w portfelach spółek przemysłowych. Swoich zwolenników mają również podmioty z ekspozycją na rosnącą konsumpcję.

Typy na listopad

Czym kierowali się analitycy, typując spółki do listopadowego portfela? Ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za III kwartał (większość spółek dopiero je przedstawi), uwagę zwróciły te podmioty, które w ocenie ekspertów będą się miały czym pochwalić. Argument ten przesądził o wyborze m.in. Arctic Paper, Forte, PZU, Wirtualnej Polski czy Vistuli. Typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wycenę firm.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być niskie poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza na tle konkurentów z tej samej branży. Jako atrakcyjnie wyceniane spółki eksperci wskazali m.in. Idea Bank, OEX czy Robyg.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Instal Kraków, Mostostal Zabrze | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Baltona | Spółka mocno przeceniona. Dostrzegamy ostatni wzrost przychodów w działach gastronomii i sklepów. Tym samym liczymy na lepsze perspektywy wyników. Dodatkowo ciekawie wygląda sprawa roszczeń za wypowiedzenie umów na lotnisku Chopina.

Vistula | Spółkę uważamy za jednego z faworytów obecnego sezonu wyników w branży odzieżowej. Utrzymania tendencji poprawy rezultatów oczekujemy również w kolejnych kwartałach.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Groclin, Hubstyle, Monnari, Orzeł Biały, PCC Rokita, Synektik | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

Sygnity | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Cube.ITG | Wyniki za I półrocze były obciążone zdarzeniami jednorazowymi, po oczyszczeniu wyników spółka prezentuje atrakcyjne wskaźniki.

Forte | Dobra dynamika wyników produkcji mebli powinna się przełożyć na wzrost rezultatów za III kwartał.

OEX | Spółka ma dobre wskaźniki, liczymy na zakończenie korekty oraz na poprawę wyników za III kwartał.

Wirtualna Polska | Wysoka dynamika przychodów stanowi mocną stronę spółki, dodatkowo inwestycje z ostatnich miesięcy powinny pozytywnie się przełożyć na wyniki.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Eurocash, KGHM, Rawlplug, Zetkama | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Budimex | Pozytywnie wyróżniająca się spółka z sektora budowlanego.

CEZ | Nasz typ z sektora energetycznego.

mBank | Nasz typ z sektora finansowego.

Robyg | Atrakcyjnie wyceniany deweloper płacący wysoką dywidendę.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Bowim | Inne spółki oceniamy lepiej.

Polwax, Rawlplug, Robyg | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Idea Bank | Mocne wyniki za III kwartał oraz zadziwiająco niska wycena.

PKO BP | Silniejsze momentum dla spółek z WIG20 i perspektywy na pozytywne zaskoczenie.

PZU | Silniejsze momentum dla spółek z WIG20 i perspektywy na pozytywne zaskoczenie; szansa na nabycie Banku Pekao po atrakcyjnej cenie.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Ferro, J.W. Construction | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

PZU | Atrakcyjna waluacja, odwrócenie negatywnych tendencji (wzrost stawek składek ubezpieczeniowych).

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Amica, J.W. Construction, Sonel | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Arctic Paper | Poprawa otoczenia rynkowego, widoczne efekty prowadzonej w spółce restrukturyzacji.

Integer.pl (30 zł)* | Nierentowny biznes został zamknięty, a biznes e-commerce dobrze się rozwija. Największym ryzykiem pozostaje kwestia rolowania zadłużenia.

* poziomy cenowe zleceń stop loss

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wypracowanych wcześniej wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

JSW

Podobnie jak w poprzednim miesiącu akcje producenta węgla były najlepszą inwestycją spośród firm, na które w październiku postawili nasi typujący. Notowania JSW kontynuowały pozytywny trend z poprzednich miesięcy, wypracowując w październiku prawie 38-proc. stopę zwrotu. Wiarę w spółkę podtrzymuje odbicie cen węgla koksowego na rynkach międzynarodowych. Inwestorzy liczą, że poprawa sytuacji na rynku węgla w połączeniu z prowadzoną w spółce restrukturyzacją stwarza realną szansę polepszenia wyników finansowych grupy.

Monnari

W minionym miesiącu walory odzieżowej spółki potaniały o ponad 14 proc., wypadając najsłabiej wśród firm, które znalazły się w portfelach. Negatywne nastawienie rynku do Monnari ma związek ze słabszą sprzedażą odzieży w porównaniu z tempem rozwoju sieci, spadkiem procentowej marży brutto i wzrostem kosztów. Negatywnie została również przyjęta przez inwestorów informacja o planach zarządu odnośnie do inwestycji na rynku nieruchomości, co zrodziło obawy o dywidendę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?