Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki przemysłowe notowane na warszawskim parkiecie cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów, co potwierdzają ich rosnące notowania. Ich głównym atutem są poprawiające się wyniki. – Krajowa gospodarka, nawet biorąc pod uwagę cykliczne spowolnienie, w dalszym ciągu jest mocna, a spółki przemysłowe są tego głównym beneficjentem. Spora grupa to eksporterzy, którzy korzystali ze stosunkowo dobrej sytuacji w Europie Zachodniej i osłabienia złotego. Kolejnym czynnikiem były stosunkowo niskie ceny surowców, co pozwalało obniżyć koszty. Warto też zauważyć, że polskie spółki przemysłowe, pomimo stosunkowo wysokich na tle polskiego rynku wycen, w dalszym ciągu notowane są z dużym dyskontem do indeksu MSCI Europe Industrials – wylicza Kamil Hajdamowicz, analityk BM BGŻ BNP Paribas. – Jeśli mówimy o perspektywach sektora przemysłowego, nie jestem już takim niepoprawnym optymistą. Już wyniki III kwartału, w większości przypadków dużo lepsze rok do roku, pokazały, że spółkom przemysłowym coraz trudniej będzie sprostać rynkowym oczekiwaniom odnośnie do tempa wzrostu zysków. Podnoszące się ceny surowców będą negatywnie oddziaływać na rentowność. Pozytywnie w dalszym ciągu oddziaływać powinno dyskonto do zachodnioeuropejskich odpowiedników – dodaje ekspert.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.