Do terminowej realizacji energetycznych inwestycji szczęścia nie ma m.in. PKN Orlen. W czerwcu 2017 r. koncern zakończył realizację projektu dotyczącego budowy elektrociepłowni gazowej we Włocławku. Pierwotnie komercyjna produkcja miała ruszyć już w grudniu 2015 r. Ze względu na usterki termin zakończenia budowy musiano przesunąć. Mniejsze opóźnienia dotyczą podobnej inwestycji nadal realizowanej w Płocku. Początkowo liczono, że komercyjna eksploatacja tej elektrociepłowni ruszy pod koniec 2017 r. Nowy termin to I kwartał tego roku.
Czy w związku z tym koncern będzie dochodził zapłaty odszkodowań? – Jesteśmy z końcowej fazie negocjacji z generalnymi wykonawcami obydwu inwestycji w sprawie ostatecznych rozliczeń, uwzględniających poruszone kwestie. O ich efektach będziemy mogli poinformować po zakończeniu rozmów – informuje biuro prasowe PKN Orlen. Jednocześnie zapewnia, że realizacja pozostałych inwestycji odbywa się zgodnie z harmonogramem.
Kluczowe projekty energetyczne
Opóźnienia występują w realizacji sztandarowej inwestycji PGE, czyli w budowie bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Koncern na wszystkie nasze pytania w tej sprawie odpowiedział, przesyłając komunikat sprzed kilku miesięcy. Jest w nim mowa o tym, że konsorcjum firm budowlanych chce przesunięcia terminu przekazania do eksploatacji bloku nr 5 z końca lipca na koniec grudnia tego roku, a bloku nr 6 z końca marca 2019 r. na koniec lipca 2019 r. PGE propozycję zmiany harmonogramu nadal analizuje. Jej wynikiem ma być ocena poprawności szacunków konsorcjum budowlanego dotyczących opóźnień i konsekwencji wynikających z przesunięcia tych terminów. PGE przypomniało, że w określonych przypadkach umowa standardowo przewiduje klauzule kar umownych. Koncern nie informuje, jaki wpływ mają opóźnienia na jego wyniki, czy występują też opóźnienia przy realizacji innych inwestycji ani jakie podejmuje kroki, aby im zapobiegać.
Problemy z terminowym oddaniem do eksplantacji nowego bloku w Elektrowni Kozienice miała Enea. Pierwotnie zakładano, że projekt zostanie zakończony w lipcu 2017 r. Później ten termin przesunięto o pięć miesięcy. – Przesunięcie terminu zakończenia budowy bloku B11 w Elektrowni Kozienice wynikało z przyczyn obiektywnych, niezależnych od stron umowy, a wartość umowy na skutek podpisania aneksu nie uległa zmianie – tłumaczy Berenika Ratajczak, starszy specjalista ds. PR w Enei. Jakie to przyczyny, nie wyjaśnia. Dodaje, że przy tej inwestycji nigdy nie zaistniały przesłanki do naliczania kar umownych czy dochodzenia roszczeń. Jednocześnie przekonuje, że inwestycje w grupie są na bieżąco nadzorowane i monitorowane, aby zabezpieczyć osiągnięcie zamierzonych celów ekonomicznych i operacyjnych.
Bloki gazowo-parowe
PGNiG podaje, że zgodnie z aktualnym kontraktem budowa bloku gazowo-parowego na warszawskim Żeraniu przewidziana jest na lata 2017–2020. Prace w ramach tej umowy przebiegają zgodnie z harmonogramem. Inwestycja miała być jednak zrealizowana wcześniej. – We wcześniejszym przetargu ogłoszonym w 2014 roku PGNiG Termika otrzymała trzy oferty. Wszystkie przewyższały kwotę, którą przewidziano na sfinansowanie zamówienia, dlatego w 2016 roku PGNiG Termika unieważniła postępowanie przetargowe – informuje biuro prasowe PGNiG. Jednocześnie koncern podaje, że przyczyny dotychczasowych opóźnień w budowie bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, który jest realizowany razem z Tauronem, leżały po stronie byłego generalnego wykonawcy. W efekcie odstąpiono od zawartej z nim umowy i wystąpiono o wypłatę kar umownych. Obecnie sprawa jest przedmiotem postępowania arbitrażowego. W kolejnym kroku opracowano koncepcję dokończenia inwestycji, a następnie podpisano nową umowę. – Obecnie inwestycja jest realizowana zgodnie z nowym harmonogramem, który przewiduje, że przekazanie bloku do eksploatacji nastąpi w IV kwartale 2019 r. – podaje biuro prasowe PGNiG. Pewne opóźnienia, w wyniku pożaru, są też przy budowie kogeneracyjnego bloku fluidalnego w EC Zofiówka. Nowy termin oddania go do eksploatacji to koniec czerwca 2018 r. PGNiG zapewnia, że wpływ opóźnień na wyniki koncernu jest na bieżąco monitorowany. Ponadto na bieżąco są podejmowane działania niezbędne do terminowej realizacji wszystkich projektów.