Spółki notowane na GPW nie spieszą się z wprowadzaniem programów lojalnościowych dla swoich akcjonariuszy – wynika z ankiety przeprowadzonej w ostatnich dniach przez „Parkiet" wśród największych firm. Część z emitentów tłumaczy się utrudnieniami związanymi z rozprzestrzeniającą się pandemią, a część mówi wprost, że nie widzi zbytnich korzyści z tego typu przedsięwzięć. W rezultacie dziś na rynku funkcjonują tylko dwa projekty.
Trzy poziomy uczestnictwa
Od początku roku program lojalnościowy w pełnym wymiarze wprowadził dla swoich akcjonariuszy Unimot. Wcześniej, od sierpnia 2020 r., jego zapowiedzią były zniżki na instalacje fotowoltaiczne oferowane pod marką Avia Solar. W „Unimot Klub+", bo taka jest nazwa programu, posiadacze akcji spółki otrzymują dostęp do szerokiego wachlarza benefitów w zależności od poziomu członkostwa. – Są to m.in.: zniżka na instalację paneli fotowoltaicznych Avia Solar, zniżki na instalacje zbiornikowe LPG, zniżki na abonamenty partnerskich mediów giełdowych, zniżki na konferencje i szkolenia oraz ochrona ubezpieczeniowa. Członkom klubu zostaje także obniżona składka członkowska w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych, a na poziomie Silver+ i VIP+ całkowicie zniesiona – informuje Joanna Siedlaczek, dyrektor ds. relacji inwestorskich Unimotu. Dodaje, że kolejne profity dotyczą preferencyjnych warunków udziału w konferencji WallStreet. Wymiana informacji, uwag i spostrzeżeń pomiędzy spółką i jej akcjonariuszami może doprowadzić do dalszego rozszerzania oferty lub jej zamiany. Temu służy też analiza funkcjonowania podobnych programów na rynkach zagranicznych.
Unimot nie podaje liczby uczestników programu, gdyż dopiero z początkiem lutego dołączyła do niego pierwsza grupa inwestorów. Oferta uzależniona jest od poziomu członkostwa. Żeby wstąpić do „Unimot Klub+" i uzyskać najniższy poziom Red+, należy posiadać co najmniej 100 akcji (kurs papierów wynosi aktualnie ok. 38 zł za jeden) przez co najmniej sześć miesięcy. Kolejne poziomy to Silver (min. 500 akcji trzymanych przez co najmniej 12 miesięcy) oraz VIP+ (min. 2 tys. akcji i 24 miesiące). – Rejestracji do „Unimot Klub+" można dokonać w każdym momencie, a weryfikacja i przyjęcie do klubu odbywa się raz na miesiąc. Po pozytywnej weryfikacji akcjonariusz automatycznie uzyskuje status członka klubu na kolejne sześć miesięcy – informuje Siedlaczek. Przy programie lojalnościowym współpracują ze spółką trzej brokerzy: BM Alior Banku, DM BOŚ i Santander BM. Unimot rozmawia z kolejnymi.
Jedni ofertę rozwijają, inni wycofują
Od listopada 2018 r. funkcjonuje program lojalnościowy „Orlen w portfelu". „Do inicjatywy dołączyło już ponad 10 tys. osób. PKN Orlen przede wszystkim stawia na element edukacyjny całego programu" – podaje biuro prasowe spółki. Zauważa, że dzięki założonej Akademii Inwestowania można poszerzyć swoją wiedzę o rynku kapitałowym. Ponadto jej uczestnicy mają możliwość zdobycia certyfikatu sygnowanego przez CFA Society Poland. „Bezpłatne i nieograniczone korzystanie z zasobów platformy edukacyjnej jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akcji koncernu. W ubiegłym roku PKN Orlen uruchomił kolejny, cykl edukacyjny – Fundamentalnie o Inwestowaniu" – informuje koncern. Organizuje on także Dzień Inwestora Indywidualnego. Podczas ostatniej jego edycji każdy zainteresowany miał okazję poznać cykl produkcyjny w działalności firmy. Główną atrakcją było jednak zwiedzanie płockiej rafinerii.
Poza częścią edukacyjną są również bonusy na różne produkty. W tym przypadku trzeba być już jednak akcjonariuszem Orlenu i posiadać minimum 50 akcji spółki. Uczestnicy programu uprawnieni są m.in. do korzystania na stacjach koncernu z promocyjnej oferty paliwowej i pozapaliwowej. „Akcjonariusze mogą skorzystać z 15 gr rabatu na każdy litr paliwa Verva, 10 gr rabatu na każdy litr paliwa Efecta oraz 10 gr rabatu na każdy litr paliwa LPG. Udział w programie pozwala zaoszczędzić nawet do 540 zł na paliwie rocznie" – wskazuje biuro prasowe Orlenu. W ramach programu można dostać też 10-proc. upust na produkty z oferty pozapaliwowej. Firma zapewnia, że wprowadzane są kolejne udogodnienia. Aktualnie spółka współpracuje w ramach programu lojalnościowego z sześcioma brokerami, którzy prowadzą ok. 60 proc. rachunków maklerskich w Polsce. Są to: BM PKO BP, BM mBanku, DM BOŚ, BM Alior Banku, DM Noble Securities i Santander BM.