Zdecydowana większość strategii asset management, tj. portfeli inwestycyjnych dla zamożnych klientów banków, domów maklerskich czy towarzystw funduszy inwestycyjnych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakończonych w marcu przyniosła zyski – i bardzo często były to zyski dwucyfrowe. Za najwyższą stopą zwrotu, która przekroczyła 120 proc., stoi strategia Akcyjna Mega Trendów z oferty mBanku, a więcej na jej temat w komentarzu poniżej. Kolejny raz wyróżniamy także Strategię Spółek Biotechnologicznych i Ochrony Zdrowia, zarządzaną przez Caspar AM.
Zyski przyniosły także inwestycje w obligacje, głównie dzięki obniżkom stóp procentowych, które przełożyły się na spadki rentowności (wzrost cen) obligacji. W gronie portfeli dłużnych najwyższy wynik wypracował Portfel funduszy – strategia płynnościowa Skarbca TFI. Jak tłumaczy Paweł Regulski, zarządzający portfelami Skarbca TFI, 5,44-proc. zysk wziął się przede wszystkim z ponadprzeciętnych wyników subfunduszy dłużnych Skarbca TFI. W tym roku jednak rentowności głównie rosną, co negatywnie przekłada się na inwestycje w obligacje. Jak zauważa Regulski, inflacja i wydatki rządów w skali nawet większej od przewidywań podkręciły to tempo.
Mimo udanego początku roku WIG20 odstaje od głównych rynków. – Niewątpliwym obciążeniem dla indeksu największych spółek było słabe zachowanie największych papierów, w tym CD Projekt i Allegro, oraz wiszące ryzyko systemowe związane z kredytami frankowymi, które skutecznie odstraszało od polskiego rynku kapitał zagraniczny – podkreśla Łukasz Wójcik, zarządzający aktywami, BM BNP Paribas Bank Polska. Jak przypomina, po rajdzie spółek o mniejszej kapitalizacji na GPW ostatnio widać pewną zadyszkę. – Jednocześnie dostrzegamy przestrzeń do nadrabiania relatywnej słabości przez spółki z WIG20. Niezmiernie ważnym czynnikiem, który w naszej ocenie będzie wspierał koniunkturę giełdową w dalszej części roku, jest obserwowany odpływ środków z depozytów i funduszy obligacji w kierunku produktów o wyższym profilu ryzyka – twierdzi Wójcik. Wspomniana rotacja w połączeniu z przyspieszeniem odbicia gospodarczego w dalszej części roku stworzą doskonałe warunki do faworyzowania akcji względem długu w 2021 r., o ile koniunktura na rynkach globalnych pozostanie przynajmniej neutralna.