Sezon publikacji raportów za IV kwartał 2021 r. na GPW oficjalnie nie ruszył, ale na podstawie szacunków publikowanych przez spółki i prognoz analityków można już stwierdzić, że wiele spółek zanotowało w zeszłym roku rekordowe zyski. Dywidendowe statystyki za 2022 r. zapowiadają się lepiej od ubiegłorocznych.

Rzut oka na WIG20

Statystyki w ujęciu wartościowym podbijają największe spółki wchodzące w skład WIG20. One w zeszłym roku wypłaciły akcjonariuszom łączną kwotę przekraczającą 9 mld zł. Ile wyniesie w tym roku? Jeśli uwzględnimy politykę dywidendową poszczególnych spółek oraz średnią prognozowaną przez analityków wartość dywidendy, to otrzymamy łączną kwotę przekraczającą 13 mld zł. Czyli o ponad 40 proc. wyższą od zeszłorocznej.

Zyskami powinna podzielić się większość firm z WIG20. Niektóre – zdaniem analityków – utrzymają dywidendy na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W tej grupie jest PKN Orlen, który w 2021 r. wypłacił akcjonariuszom prawie 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. Gdyby w tym roku też uchwalono taką kwotę, oznaczałoby to (przy aktualnej cenie akcji) ponad 4-proc. stopę dywidendy. Podobną do ubiegłorocznej dywidendę zdaniem analityków wypłaci też Asseco Poland. W zeszłym roku było to 3,11 zł na akcję, co przy ówczesnym kursie przekładało się na stopę dywidendy w okolicach 4–5 proc. Kurs rzeszowskiej spółki w ostatnich miesiącach poszedł mocno w górę i przy obecnej cenie akcji stopa dywidendy (jeśli założymy, że wypłata będzie taka jak rok temu) spada do 3,8 proc.

W niektórych spółkach z WIG20 dywidenda stoi jednak pod znakiem zapytania. Zdania analityków są podzielone m.in. w kwestii wypłaty w CD Projekcie. Natomiast eksperci zgodnie zakładają, że na wypłatę – i to znacząco wyższą niż w 2021 r. – liczyć mogą akcjonariusze KGHM. Średnia prognozowana dywidenda przypadająca na akcję miedziowego koncernu wynosi 7,5 zł, co oznacza łącznie kwotę w 1,5 mld zł. Pięciokrotnie wyższą od zeszłorocznej.

Banki nie zawiodą

Eksperci zgodnie twierdzą, że w 2022 r. solidne dywidendy powinny popłynąć do akcjonariuszy spółek z sektora finansowego.

– Moim zdaniem PKO BP i Pekao to pewniaki – mówi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Zakłada, że PKO BP będzie mógł wypłacić 50 proc. zysku, Pekao – 75 proc., a Bank Handlowy nawet więcej. Wtóruje mu Marta Czajkowska-Bałdyga, ekspertka Ipopemy Securities.

– Na podstawie rekomendacji KNF szacujemy, że banki będą w stanie wypłacić dywidendy za 2021 r. Oczywiście jest jeszcze kilka niewiadomych, m.in. poziom bufora stresstestowego, który KNF ustala indywidualnie dla każdego banku, oraz nowe bufory P2G, maksymalny poziom więc dla poszczególnych banków może jeszcze ulec zmianie – zastrzega ekspertka. Na razie zakłada, że Bank Handlowy powinien być w stanie wypłacić 100 proc. zysku, czyli około 4,92 zł na akcję, Pekao – 75 proc., czyli około 6,14 zł na walor, a PKO BP – 50 proc., czyli około 1,83 zł na papier. Z kolei dla ING i zakładanej możliwości wypłaty 50 proc. zysku, dywidenda na akcję mogłaby wynieść około 8,77 zł na walor. Ipopema zakłada również, że zyskiem w tym roku podzieli się PZU. Może wypłacić około 2,89 zł na akcję. Z kolei banki, które nie wypłacą dywidendy, to przede wszystkim mBank, Bank Millennium, BNP Paribas Polska oraz Alior Bank.

– Banki posiadają jeszcze niepodzielony zysk z poprzednich lat, ale jesteśmy sceptyczni co do możliwości wypłaty tych funduszy w tym roku. Retoryka KNF w ostatniej rekomendacji pozostała bez zmian, a głównym katalizatorem będzie naszym zdaniem, rozwiązanie sprawy kredytów frankowych – podkreśla Czajkowska-Bałdyga. Banki z potencjałem do wypłaty ekstradywidendy to: Bank Handlowy, PKO BP, Pekao, ING oraz Santander.

Inne branże pod lupą

Wysokie dywidendy w tym roku powinny wypłacić też spółki przemysłowe i deweloperzy. Również w nowych technologiach nie zabraknie hojnych płatników.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

– Zakładam, że solidną stopę dywidendy zaoferują Asseco Business Solutions (około 5 proc.) i Asseco Poland (4 proc.). W przypadku Cyfrowego Polsatu i Orange Polska oczekujemy około 3 proc. Z mniejszych spółek na sporą wypłatę może zdecydować się też Comp, choć tutaj alternatywą pozostaje skup akcji – mówi Dominik Niszcz, ekspert Trigon DM.