Spokojna sesja w obliczu braku Amerykanów

Sytuacja na rynkach 3 lipca

Publikacja: 03.07.2020 11:14

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Wczorajsza sesja dla amerykańskiego dolara była nerwowa, ale ostatecznie przyniosła neutralne zakończenie. Dolar wczoraj wyszedł na delikatny plus, ale przez całą sesję wpływały na niego dwie przeciwstawne siły – dobre dane makro z amerykańskiego rynku pracy sprzyjały umocnieniu amerykańskiej waluty, ale jednocześnie zmniejszały awersję do ryzyka, co szkodziło dolarowi.

Dzisiaj na globalnych rynkach finansowych widzimy dalszy ciąg optymistycznych danych makro. W Australii na plus zaskoczyły wyniki sprzedaży detalicznej za maj. Z kolei później pojawił się ciąg odczytów indeksów PMI dla usług za czerwiec, spośród których większość znalazła się na poziomach wyższych od oczekiwań. Tak było dla odczytów z Chin i Indii, a później dla większość krajów europejskich – pozytywnie zaskoczył także odczyt dla całej strefy euro.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych nie ma sesji, co oznacza, że zapowiada się najprawdopodobniej spokojny dzień na rynkach finansowych, a popołudniowy i wieczorny kalendarz danych makro jest pusty.

Notowania eurodolara rozpoczynają bieżącą sesję od konsolidacji w okolicach 1,1230-1,1240, czyli tuż poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Bez kolejnego impulsu, konsolidacja może utrzymać się do końca dnia, ponieważ nastroje inwestorów wciąż są zrównoważone – optymizm wywołany dobrymi danymi makro jest równoważony obawami o drugą falę pandemii.

OKIEM ANALITYKA – Spokojna sesja w obliczu braku Amerykanów

W obliczu dzisiejszego braku sesji w USA oraz dotychczasowej publikacji praktycznie wszystkich istotnych danych makroekonomicznych na ten tydzień, wielu inwestorów i analityków powoli zaczyna podsumowywać bieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych.

Na głównych parach walutowych dzisiaj widzimy spokojną konsolidację, a w przypadku wielu z nich ten stan trwa już od wczoraj.

Dobre dane makro, których cały szereg pojawił się w tym tygodniu, wywołały optymizm wśród inwestorów, ale na razie pozostaje on dość ostrożny. Dotychczasowe dane zaskakiwały na plus, ale istnieje realna groźba, że będzie to zjawisko przejściowe.

W wielu miejscach na świecie pandemia zatacza coraz szersze kręgi – dotyczy to zwłaszcza południowej części Stanów Zjednoczonych. Dopóki szczepionka na Covid-19 nie będzie powszechna, to to ryzyko będzie się utrzymywać.

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?