Transport

Grupa PKP Cargo odrabia straty

Maleją przewozy węgla i metali. Rośnie za to transport kontenerów i kruszyw. Firma tnie też koszty.

Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Foto: materiały prasowe

Pandemia i związane z nią spowolnienie gospodarcze oraz prowadzona w Polsce i UE polityka klimatyczna cały czas mają niekorzystny wpływ na kondycję PKP Cargo. Przede wszystkim grupa traci na malejących przewozach węgla, działalności zapewniającej firmie zdecydowanie największe wpływy. To konsekwencja tego, że energetyka składa mniej zamówień na usługi transportowe, a w kopalniach mają miejsce przestoje. Do tego dochodzą wzrost importu energii, wysokie zapasy węgla i dość mały popyt na węgiel koksujący zgłaszany przez przemysł metalurgiczny. W III kwartale PKP Cargo przewiozło o 17,1 proc. mniej węgla niż rok temu i dziś nic nie wskazuje na to, aby w końcówce roku miało dojść do poprawy.

Jeszcze mocniej, bo o ponad jedną trzecią, spadł transport metali i rud. O tak dużej zniżce zdecydowało trwałe zamknięcie wielkiego pieca w krakowskiej hucie ArcelorMittal, ograniczenie produkcji w branży motoryzacyjnej i wysokie zapasy złomu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.