Transport

PKP Cargo: Produkcja wagonów

PKP Cargo chce wznowić produkcję wagonów. W tym celu zamierza kupić od firmy Forespo Poland nieruchomości i ruchomości po byłej Fabryce Wagonów Gniewczyna.
Foto: Adobestock

Wartość transakcji określono na 7,4 mln euro, czyli równowartość 33 mln zł według obecnego kursu NBP. Zgodę na zakup wyraziła właśnie rada nadzorcza spółki. Do sfinalizowania transakcji ma dojść do końca kwietnia przyszłego roku. To dość odległy termin, zważywszy, że do podpisania w tej sprawie listu intencyjnego pomiędzy stronami doszło już we wrześniu 2019 r. Wówczas PKP Cargo zadeklarowało, że wyremontuje i przystosuje zakład do wznowienia produkcji. Ile ta operacja może kosztować, spółka nie podaje.

Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo, twierdzi, że w Polsce i Europie zaczyna być odczuwalny brak wagonów towarowych. „Widać to było choćby przy okazji przetargów na zakup taboru z unijnym dofinansowaniem. Część przewoźników miała bowiem problemy z zapewnieniem sobie terminowych dostaw wagonów, były też przypadki, że z braku możliwości technicznych wykonania zamówienia nie dochodziło do podpisania umów z producentami" – mówi Warsewicz. Jednocześnie prezes nie ma wątpliwości, że fabryka w Gniewczynie okaże się sukcesem biznesowym. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.