Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co ważniejsze, nie udało jej się poprawić wyników, mimo że w tym czasie cała branża zanotowała zwyżkę o ponad 3,6 proc. (według Urzędu Transportu Kolejowego). Był to zresztą pierwszy wzrost od dwóch lat.
Słabsze wyniki przewozowe w PKP Cargo niż u konkurencji są następstwem niekorzystnej sytuacji w branżach górniczej i hutniczej, które nadal zapewniają grupie największe wpływy. Z drugiej strony rośnie transport kontenerów, najbardziej rozwojowy obszar przewozów kolejowych w naszym kraju. Spółka liczy w tym roku na dalszy ich wzrost. Zwyżki oczekiwane są też w budownictwie. – W 2021 r. rynek oczekuje znacznego ożywienia w budownictwie, zwłaszcza w przypadku realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak drogi i linie kolejowe. To ma się przełożyć na wzrost przewozów kruszyw i innych materiałów niezbędnych na budowach – twierdzi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.