REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Sieci komórkowe wygrywają z UOKIK w Sądzie Najwyższym spór o mobilną telewizję

Dobiegł końca wieloletni proces o zmowę na rynku telewizji mobilnej w Polsce. W sporze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontra cztery sieci komórkowe, Sąd Najwyższy opowiedział się po stronie operatorów.
Foto: Fotolia

W ostatni czwartek października Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła kasację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wyroku sądu niższej instancji pomyślnego dla czterech sieci komórkowych, którym UOKIK w 2011 roku zarzucił zmowę na rynku telewizji mobilnej.

Hurtowy problem Info-TV-FM

Chodziło o to, że zdaniem UOKIK, operatorzy Plus, Play, Orange i Era (dziś T-Mobile) ustalili między sobą, że nie będą korzystać z oferty spółki Info-TV-FM, potencjalnie umożliwiającej im świadczenie abonentom usług mobilnej telewizji. W ten sposób mieli ograniczyć rozwój usługi, blokując rodzący się rynek.

Sprawa jest bardzo stara i wielu użytkowników smartfonów, powszechnie używających telefonów by oglądać wideo w sieci, zapewne w ogóle o niej nie słyszało. 10 lat temu rynek komórkowy był jednak zupełnie inny, a smartfony raczkowały.

W 2009 roku spółka Info-TV-FM założona przez Zbigniewa Gumulińskiego, a potem spółka zależna funduszu NFI Magna Polonia, wygrała przetarg na częstotliwości potrzebne by oferować mobilną telewizję w telefonach komórkowych i zaczęła prace nad ofertą. Zaoferowała za pasmo 15,1 mln zł.

Zgodnie z decyzją rezerwacyjną firma ta mogła być operatorem hurtowym, a więc do tego, aby usługa weszła na rynek potrzebowała umów z operatorami komórkowymi. Ci, choć ich spółka Mobile TV, startowała w tym samym przetargu, na współpracę z Info-TV-FM nie zdecydowali się.

Pierwotnie podnosili m.in. to, że usługa może być świadczona w mało popularnej, nie mającej trwałych sukcesów także w innych krajach, technologii DVB-H. Jednak w 2011 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił rezerwację Info-TV-FM tak, że telewizja mobilna mogła być świadczona w dowolnej technologii. Ten ruch wywołał oburzenie operatorów, ze względu na to, że przetarg miał inne warunki.

Mobile TV ratuje telekomy?

W 2011 roku UOKIK nałożył na operatorów w sumie 113 mln zł kary, stwierdzając zmowę. Poza tym dwie sieci dostały – Plus i Era - także kary za utrudnianie dochodzenia (odpowiednio 130 i 123 mln zł). Nie były to wszystkie obciążanie wiszące nad telekomami. Magna Polonia, czyli fundusz, który pierwotnie był właścicielem Info-TV-FM, żądał od operatorów solidarnie prawie 620 mln zł.

Istnienie spółki Mobile TV najwyraźniej pozwoliło telekomom wygrać proces. Mówiąc w  uproszczeniu SN uznał, że operatorzy, jako udziałowcy spółki Mobile TV mogli wymieniać się informacjami. Zgodził się także, że każdy z operatorów niezależnie podjął decyzję, czy opłaca mu się świadczenie usługi telewizji mobilnej.

SN: usługa niszowa

O decyzji Sądu Najwyższego, która oznacza, że zmowy nie było, informuje branżowy serwis prawo.pl (grupa Wolters Kluwer Polska). Cytuje on sędzię Ewę Stefańską, mówiącą, że „wymiana informacji pośrednio związana z działalnością operatorów oraz dokonana w celach podporządkowana realizacji wspólnego przedsięwzięcia nie podlega zakazowi, jako ograniczająca konkurencję".

- Działania podejmowane przez pracowników konkurentów w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie mogą być uznane za ograniczające konkurencję - podkreśliła sędzia Stefańska. - Wymiana informacji jest tylko wtedy zakazana, gdy dochodzi do podjęcia wspólnej strategii działania. Jeśli usługa ma charakter niszowy, jest dodana i ma charakter wyłącznie prestiżowy może stanowić o wyłączeniu bezprawności porozumienia – mówiła Ewa Stefańska.

Wyrok SN może mieć wymiar finansowy dla akcjonariuszy telekomów. Na przykład Orange Polska informował inwestorów w sprawozdaniach finansowych, że na poczet kar za zmowę tworzył rezerwy. Ich wysokości nie podał. Jak nas poinformował rzecznik Orange Wojciech Jabczyński, rezerwa ta została już rozwiązana. Telekom nie podaje szczegółów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA