REKLAMA
REKLAMA

Technologie

DM mBanku: nie widać katalizatorów dla notowań Play

Z 23,5 zł do 22,6 zł obniżył akcję Play Communications Paweł Szpigiel, analityk Domu Maklerskiego mBanku w opublikowanej dziś rekomendacji dla komórkowej sieci. Specjalista podniósł natomiast zalecenie dla firmy do „trzymaj”.
Foto: Adobestock

Rekomendacja DM mBanku dla Play ma tytuł „Nadal nie widać katalizatorów", pojawia się w dniu publikacji analizy „Parkietu", w której zastanawiamy się, czy skończyła się fala negatywnych informacji płynących z giełdowych telekomów.

Analityk biura, Paweł Szpigiel pisze, że „Play prawdopodobnie wyczerpał zasób czynników negatywnie wpływających na notowani". Zauważa jednak też, że wskaźnikowa wycena walorów (porównuje EV/EBITDA) spółki na giełdzie jest zbliżona do wycen telekomów z Europy Zachodniej, a w porównaniu z telekomami z Europy Środkowowschodniej Play notowany jest z 19-proc. premią.

Wśród czynników, które ograniczają możliwości wzrostu notowań Play analityk wskazuje ponadto wysoką konkurencyjność polskiego rynku telekomunikacyjnego. Przewiduje on, że komórkowa sieć odczuje ją dodatkowo, gdy T-Mobile Polska przejmie UPC Polska i wprowadzi ofertę konwergentną obejmującą łącza światłowodowe Orange Polska.

Elementami ryzyka, które wylicza Szpigiel są spadająca liczba nowych aktywacji usług, prawdopodobieństwo, że spadną marże ze sprzedaży smartfonów oraz potencjalnie „ogromne" koszty, jeśli Play zdecyduje się na wykorzystanie łączy stacjonarnych.

Jednocześnie analityk zwraca uwagę, że nowa obniżona dywidenda telekomu oznacza przy dzisiejszych notowaniach 5,9-proc. stopę dywidendy (średnia dla telekomów w Unii Europejskiej to według niego 4,9 proc., a w regionie Europy Środkowowschodniej 6,2 proc.).

Podobnie jak inni specjaliści, analityk DM mBanku zrewidował swoje prognozy wyników Play na 2019 i 2020 r. Założenia dla skorygowanej EBITDA obniżył o odpowiednio 2,4 i 2,6 proc., a dla zysku netto o 6,9 proc. i 10,1 proc. Zdaniem Pawła Szpigla w 2018 r., 2019 r. i 2020 r., przychody Play Communications wyniosą odpowiednio: 6,86 mld zł, 6,97 mld zł i 7,1 mld zł. Skorygowana EBITDA w tych samych latach ma zamknąć się sumą: 2,159 mld zł, 2, 177 mld zł i 2,225 mld zł. Na czysto w tym roku Play ma zarobić 793 mln zł, a w kolejnych dwóch latach: 706 mln zł i 723 mln zł.

W czwartek na GPW po godz. 13.09 kurs akcji Playa to 21,9 zł. To tyle samo, co na środowym zamknięciu.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA