Technologie i IT

ABC Data podtrzymuje politykę dywidendy

Gościem Andrzeja Steca w poniedziałkowym programie Parkiet TV była Ilona Weiss, prezes spółki ABC Data.
Foto: parkiet.com

Kilka dni temu grupa ABC Data podała wyniki za 2017 r. Jak je oceniacie?

To był bardzo dobry rok. Podwoiliśmy wynik operacyjny i wynik netto, co w tak zmiennym i trudnym otoczeniu rynkowym i przy tak wzmożonej konkurencji jest dużym sukcesem. Dowodzi to, że grupa potrafi poradzić sobie nawet w trudnych warunkach. Warto zauważyć, że w 2017 r. odnotowaliśmy jedną z najwyższych marż w dystrybucji IT na świecie -  czyli 6,1 proc. Zważywszy na fakt, że branża ta charakteryzuje się bardzo dużymi wolumenami i relatywnie niskimi marżami, nasz wynik jest naprawdę bardzo dobry. Również w ujęciu rok do roku mamy dużą poprawę - w 2016 r. nasza marżowość wynosiła 5,3 proc.

Jaki  jest wasz przepis na sukces i  jakie  czynniki przełożyły się na wypracowanie takiej marży?

Tego przepisu oczywiście zdradzić nie mogę. Natomiast jeśli chodzi o czynniki, to przede wszystkim jest to zasługa realizacji naszej strategii, którą ogłosiliśmy kilka lat temu. Zakładała, że chcemy być liderem dystrybucji IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ten cel osiągnęliśmy. Teraz rośniemy na wszystkich rynkach i biznes realizowany za granicą w coraz większym stopniu wpływa na wyniki grupy. A trzeba pamiętać, że marże realizowane na rynkach zagranicznych są wyższe od krajowych.

Które rynki radzą sobie najlepiej?

Cały region jest bardzo atrakcyjny, ponieważ kraje z tej części Europy mają wysoki wzrost PKB. Oczywiście ta dynamika w poszczególnych krajach jest różna,  ponieważ każdy z nich ma inny cykl ekonomiczny. My funkcjonujemy na wielu rynkach i  dzięki temu mamy dobrą dywersyfikację ryzyka.  Cały region jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia biznesu  -  bardziej  atrakcyjnym niż na przykład Europa Zachodnia, gdzie ze względu na większą dojrzałość rynków dynamiki są zdecydowanie niższe.

Rozwój regionalny to tylko jeden z powodów tak dobrych wyników grupy. Drugi ma związek ze zrealizowanym przejęciem. Przypomnę, że w 2016 r. kupiliśmy spółkę z obszaru dystrybucji z wartością dodaną - czyli S4E. Jest ona liderem w tym segmencie. W 2017 r. konsolidowaliśmy już całe 12 miesięcy jej wyników.

Świat dystrybucji szuka tzw. stożków wzrostu  - obszarów, gdzie marże są wyższe. Jest to w naturalny sposób skorelowane z oczekiwaniami klientów. Chcą dostawać nie tylko produkt, ale dodatkowo z jakąś formę usługi. S4E zrealizowało w zeszłym roku  aż 30-proc. zwyżkę przychodów. Były  one rekordowe, a potencjał do wzrostu w tym segmencie jest jeszcze bardzo duży biorąc pod uwagę skalę i rozmiar całej naszej grupy. Gra jest warta świeczki, bo model dystrybucji z wartością dodaną ma dwukrotnie wyższą rentowność  niż  typowa  dystrybucja.

A co z Huawei? Jesteście dystrybutorem sprzętu tej firmy, jak ona sobie radzi w Polsce?

W ofercie mamy produkty smartfonów wszystkich wiodących producentów. Realizujemy wzrosty organiczne, ale też jesteśmy beneficjentem rosnącego globalnego popytu na smartfony, co nas oczywiście bardzo cieszy.

Czy akcjonariusze ABC Daty mogą w tym roku liczyć na dywidendę?

W 2017 r. wypłaciliśmy dywidendę zaliczkową. W tym roku zarząd jeszcze nie wydał rekomendacji. Ale mogę powiedzieć, że ABC Data podtrzymuje politykę dywidendy i tu  - na dziś  - postawiłabym kropkę.

Wyjdźmy trochę w przyszłość - jaki będzie ten rok dla waszej branży i całej gospodarki?

Nastoje w gospodarce sprzyjają rozwojowi naszego biznesu. Jest wiele obszarów, które będą rosły w 2018 r. ABC Data będzie walczyć o jak najwyższą pozycję rynkową w poszczególnych krajach, bo jeszcze nie wszędzie jesteśmy  w tzw. złotej trójce.

Jakie globalne trendy mogą być waszym motorem wzrostu w tym roku?

Mocno będzie rosła m.in. sprzedaż produktów w modelach cloudowych (chmurowych-red.). To widać też w polityce wielu globalnych producentów, którzy dołożyli do swojego portfela tego typu produkty. A niektórzy nawet zupełnie przestawili się z modeli licencyjnych (pudełkowych) na subskrypcyjne (chmurowe).

Oceniamy, że nasza decyzja o uruchomieniu autorskiej platformy  cloudowej bez wątpienia była trafna. Widzimy duże zainteresowanie, szczególnie ze strony producentów. Chcą oni umieszczać tam swoje produkty, bo to jedyna zintegrowana,  duża platforma, która działa w kilku krajach, zamieszkanych przez około 100 mln ludzi.  Z kolei klienci  -  logując się na platformę - uzyskują dostęp do szerokiej gamy  rozwiązań od różnych producentów. Dzięki temu mają większy komfort podczas podejmowania decyzji zakupowych, ponieważ mogą porównywać poszczególne oferty. Cloud bez wątpienia będzie jednym z motorów rozwoju naszej spółki.

Jakie  jeszcze inne czynniki wzrostu widzicie?

Bez wątpienia perspektywiczne jest też m.in. mobility. To nie tylko smartfony, ale również urządzenia wchodzące w skład IoT (internet rzeczy - red.)  Te wszystkie obszary  zaczną przeżywać prawdziwy boom, gdy będziemy mieli już technologię 5G, która połączy "wszystko ze wszystkim".

A jak ocenia pani perspektywy dla obszaru rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości? Zawojują one rynek?

AR i VR rzeczywiście zyskuje popularność i widać, że ten trend zaznaczył się na świecie. Ale jest też szereg innych, jak  blockchain czy sztuczna inteligencja. Świat czeka na przełomowe wydarzenie, które zmieni sposób funkcjonowania firm i ludzi.  To bardzo ciekawy moment dla sektora IT.

Na koniec wróćmy jeszcze do wyników ABC Daty. Za nami już I kwartał 2018 r. Jak go oceniacie?

Jest za wcześnie, żebyśmy mogli  powiedzieć coś więcej o I kwartale. Mamy zatwierdzony biznes plan i budżet na ten rok. Wyniki za I kwartał są zgodne z naszymi oczekiwaniami.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły