Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

Publikacja: 06.12.2018 10:01

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

Foto: Adobestock

ROPA NAFTOWA

Wyczekiwanie na potencjalne cięcie produkcji ropy w OPEC.

Po mocnym, wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację w ostatnich dniach. Wynika to z faktu, że optymizm po spotkaniu G20 zdążył się już ulotnić, tymczasem inwestorzy wypatrują rezultatów dzisiejszego spotkania państw OPEC w Wiedniu.

Spotkanie to jest wyjątkowo istotne dla kształtowania się cen ropy naftowej, zwłaszcza w kontekście ostatniego gwałtownego spadku notowań tego surowca. Inwestorzy liczą na to, że państwa OPEC zobowiążą się do solidarnego cięcia produkcji ropy i, tym samym, oddalą widmo dalszych spadków cen ropy, a może wręcz pomogą cenom ropy w wyraźniejszym odbiciu w górę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wiele wskazuje na to, że porozumienie w tej kwestii zostanie osiągnięte i, według różnych doniesień, całkowite cięcie produkcji może znaleźć się gdzieś w przedziale 1,0-1,4 mln baryłek dziennie. W ostatnich tygodniach Arabia Saudyjska konsultowała się z różnymi krajami kartelu – nie wszystkie entuzjastycznie podchodzą do cięć, a niektóre otwarcie oceniają, że nie mogą sobie na cięcia pozwolić (sygnalizował to Iran). Jednak nawet jeśli niektóre kraje OPEC zostaną z ograniczeń produkcji wyłączone, to i tak cięcie produkcji ropy w OPEC byłoby pozytywnym sygnałem dla cen ropy.

Tymczasem przeciwnikami tego typu działań kartelu są Amerykanie. Prezydent Donald Trump wywarł dodatkową presję na OPEC w swoim stylu, a więc za pomocą tweeta. Trump wyraził w nim nadzieję, że kartel nie zdecyduje się na ograniczenie wydobycia i nie pozwoli na wzrost cen ropy naftowej. Niemniej, Arabia Saudyjska zdaje się tej presji zbytnio nie ulegać, więc szanse na cięcie są spore.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Kawa arabica najtańsza od 2 miesięcy.

Pod koniec września i w pierwszej połowie października na rynku kawy trwał rajd notowań w górę. Cena kawy arabica, która we wrześniu zeszła poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 centów za funt po długotrwałym trendzie spadkowym, w krótkim czasie przekroczyła 120 centów za funt.

Jednak obecnie po optymizmie na rynku kawy nie ma już śladu. W drugiej połowie października ceny kawy powróciły do zniżek, a bieżący tydzień zepchnął notowania kawy arabica do okolic 105 centów za funt, czyli na najniższe poziomy od dwóch miesięcy.

Wynika to z faktu, że jesienne odbicie notowań w górę było w dużej mierze wywołane działaniami inwestorów instytucjonalnych, a fundamenty rynku kawy pozostają słabe: w tym roku zapowiadana jest duża produkcja kawy i jej nadwyżka na globalnym rynku. Ponadto, negatywny wpływ na ceny kawy wywołuje przedłużająca się słabość brazylijskiego reala względem USD.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie