Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Publikacja: 23.05.2019 12:07

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Przecena ropy naftowej po danych dot. zapasów.

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła wyraźną przewagę strony podażowej. Notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI w rezultacie zeszły do rejonu 61 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent oscyluje w okolicach 70,30 USD za baryłkę. Mimo dynamicznej przeceny, notowania poruszają się jednak relatywnie niedaleko tegorocznych maksimów.

Negatywnym zaskoczeniem dla inwestorów na rynku ropy naftowej były dane amerykańskiego Departamentu Energii, dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Pokazały one, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały aż o 4,7 mln baryłek, zapasy benzyny wzrosły o 800 tysięcy baryłek, a zapasy destylatów o 3,7 mln baryłek. W przypadku wszystkich składowych oczekiwano spadków, przy czym zniżka miała być największa dla zapasów ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Już we wtorek Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał swoje szacunki, według których zapasy ropy naftowej w USA zwyżkowały. Inwestorzy jednak przyjęli je bez emocji, ponieważ API bazuje na mniejszej ilości danych niż Departament Energii i nie zawsze obie instytucje przekazują podobne liczby. Ponadto, zwyżka wykazana przez API była mniejsza niż ta obliczona przez departament. W rezultacie, wczorajsza reakcja inwestorów była silniejsza, a notowania ropy naftowej wyraźnie spadły właśnie po publikacji raportu dotyczącego zapasów.

Na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej przebłysków pesymizmu. Obawy dotyczące przyszłości globalnej gospodarki w obliczu konfliktu na linii USA-Chiny sprawiają, że wielu inwestorów nie wierzy już w kontynuację zwyżek cen ropy naftowej. Nie oznacza to jednak, że notowania ropy są skazane na zniżkę. Niepokoje na Bliskim Wschodzie oraz zapewnienia OPEC o planach przedłużenia porozumienia naftowego sprawiają, że potencjał do spadków – przynajmniej na razie – jest ograniczony.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Cena srebra blisko tegorocznych minimów.

Ostatnie trzy miesiące na wykresie srebra były pasmem spadków, przerywanych niezbyt dynamicznymi ruchami wzrostowymi. O ile w drugiej połowie lutego cena srebra oscylowała w okolicach 16 USD za uncję, obecnie nie przekracza ona 14,50 USD za uncję.

Notowania srebra w ostatnich miesiącach podążały za cenami złota, które także w tym okresie było poddawane presji podażowej. Niemniej, słabość strony popytowej była wyraźniejsza na wykresie srebra, które było pod dodatkową presją wynikającą z szerokiego wykorzystania tego kruszcu w przemyśle.

Podobnie jak cenom złota, także cenom srebra szkodziła siła amerykańskiego dolara. Waluta USA jest w ostatnim czasie najbardziej atrakcyjnym aktywem o statusie „bezpiecznej przystani", przyciągającym więcej inwestorów niż złoto. Niemniej, wartość dolara dotarła już do tegorocznych maksimów, co może doprowadzić do odreagowania, przynajmniej krótkoterminowego.

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Surowce i paliwa
KGHM został ponownie uznany za 2. największego na świecie producenta srebra
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach