Na jej podstawie m.in. nabyto 80 proc. udziałów w Naturalnej Energii. Wartości transakcji nie podano. Ponadto giełdowa grupa zobowiązała się udzielić nabytemu podmiotowi 6,5 mln zł pożyczki na realizację projektów farm fotowoltaicznych. Obecnie są one na różnym etapie rozwoju, przy czym wszystkie posiadają warunki przyłączenia, a na część z nich uzyskano pozwolenia na budowę. Wszystkie projekty znajdują się w jednej lokalizacji, co ma pozwolić na optymalizację kosztów utrzymania farm po ich wybudowaniu. Gdzie dokładnie powstaną, również nie ujawniono.

Wiadomo natomiast, że do końca III kwartału 2021 r. planowane jest pozyskanie pozwoleń na budowę dla wszystkich mających powstać farm. Łączna wartość instalacji, po ich wybudowaniu, szacowana jest na ok. 350 mln zł. Z kolei roczna produkcja powinna sięgać 110 tys. MWh.

Dalsze decyzje dotyczące ewentualnej sprzedaży lub rozwoju biznesu farm fotowoltaicznych będą podejmowane w przyszłości z uwzględnieniem m.in. warunków rynkowych i możliwości finansowania inwestycji. – Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmieniające się otoczenie regulacyjne, strategie UE i Polski prowadzące do celu: „zero emisyjności gospodarki do 2050 roku" spowodują, że sektor OZE będzie najbardziej perspektywicznym i rozwijającym się sektorem gospodarki. Dlatego nasza decyzja o inwestycji w projekty farm fotowoltaicznych ma nam zapewnić mocne wejście w segment OZE oraz zapewnić stałe przychody z tego segmentu w przyszłości – mówi Andrzej Moczydłowski, prezes Unimotu Energia i Gaz. TRF