Surowce i paliwa

Orlen: Kurs akcji znowu idzie w górę

Od miesiąca akcje Orlenu systematycznie zyskują. Pod koniec października zanotowały najniższą w tym roku cenę na poziomie poniżej 40 zł. We wtorek handlowano nimi już nawet po ponad 57 zł.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Wzrost popytu to nie tylko konsekwencja poprawiających się nastrojów na giełdzie oraz na rynku surowców i paliw, ale i działań podejmowanych przez koncern. W tym tygodniu czynnikiem najmocniej przyczyniającym się do wzrostu kursu niewątpliwie były informacje związane z ogłoszoną strategią do 2030 r. W jej ramach spółka określiła m.in., że od przyszłego roku będzie wypłacać minimum po 3,5 zł dywidendy na akcję. To dużo, zważywszy że w tym roku dywidenda wyniosła 1 zł. Co więcej, historycznie najwyższy jej poziom to właśnie 3,5 zł. W takiej kwocie wypłacano ją w 2018 r.

Teoretycznie dywidenda może być znacznie wyższa niż określone minimum. Orlen w swojej strategii określił, że na jej wypłatę i pokrycie kosztów podatkowych chce do 2030 r. przeznaczyć łącznie ok. 40 mld zł. To oznacza, że średnio co roku do podziału będzie ok. 4 mld zł, co daje po 9,35 zł na walor. Po odjęciu podatku wychodzi 7,57 zł. Oczywiście, aby myśleć o takim scenariuszu, musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, Orlen musiałby konsekwentnie i w pełnym wymiarze realizować zapisy obecnej strategii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.