Surowce i paliwa

PGNiG szuka nowych źródeł pozyskiwania gazu ziemnego

Koncern mocno zwiększa eksploatację złóż w Norwegii, dąży do utrzymania wydobycia w Polsce, pozyskuje coraz więcej LNG i wiąże ogromne nadzieje z produkcją biometanu.

Paweł Majewski, prezes PGNiG, informuje, że koncern na przyszły rok ma już zakontraktowanych 31 dostaw LNG.

Foto: materiały prasowe

Zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, na podstawie którego PGNiG importuje błękitne paliwo z Rosji, nadal będzie miała pozytywny wpływ na wyniki koncernu. Tak przynajmniej przekonuje jego zarząd. – Kluczowe znaczenie dla wyników finansowych grupy kapitałowej PGNiG w kolejnych kwartałach ma zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, a nie zwrot nadpłaty za dostawy gazu zrealizowane w ramach tego kontraktu w poprzednich latach. Wygrana w arbitrażu zdecydowanie poprawiła warunki prowadzenia naszej działalności handlowej poprzez większe powiązanie kosztu zakupu gazu ze Wschodu z rynkowymi notowaniami tego paliwa w Europie – twierdzi Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Polski koncern na podstawie kontraktu jamalskiego może kupować od Gazpromu do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. Po trzech kwartałach sprowadził go ze Wschodu ponad 6,6 mld m sześc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.