Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szanse na przejęcie w tym roku Lotosu przez Orlen spadły już niemal do zera. Wprawdzie płocki koncern podtrzymuje, że do 14 listopada przekaże do Komisji Europejskiej decyzję dotyczącą wypełnienia środków zaradczych, ale co będzie dalej, już nie zależy od niego. – Oceniamy, że w KE ten proces może potrwać około trzech miesięcy, ale to oczywiście są tylko nasze przewidywania. KE ma absolutnie swobodę w tym zakresie – mówi Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych Orlenu. Jeszcze kilka miesięcy temu zarząd spółki wyrażał nadzieję, że fuzja zostanie sfinalizowana w tym roku. Z kolei na początku 2018 r., gdy ją oficjalnie zainicjowano, była mowa o przeprowadzeniu całego procesu w rok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.