Surowce i paliwa

Orlen ma coraz mniej czasu na negocjacje

Rozmowy w sprawie zbycia majątku Lotosu są trudne i trwają. Do 14 listopada Komisja Europejska ma jednak poznać partnerów biznesowych Orlenu.
Foto: materiały prasowe

Szanse na przejęcie w tym roku Lotosu przez Orlen spadły już niemal do zera. Wprawdzie płocki koncern podtrzymuje, że do 14 listopada przekaże do Komisji Europejskiej decyzję dotyczącą wypełnienia środków zaradczych, ale co będzie dalej, już nie zależy od niego. – Oceniamy, że w KE ten proces może potrwać około trzech miesięcy, ale to oczywiście są tylko nasze przewidywania. KE ma absolutnie swobodę w tym zakresie – mówi Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych Orlenu. Jeszcze kilka miesięcy temu zarząd spółki wyrażał nadzieję, że fuzja zostanie sfinalizowana w tym roku. Z kolei na początku 2018 r., gdy ją oficjalnie zainicjowano, była mowa o przeprowadzeniu całego procesu w rok.

Przejęcie jest jednak zdecydowanie trudniejsze niż początkowo sądzono. Mimo że już od jego rozpoczęcia minęło ponad trzy i pół roku, to nadal wiele spraw wymaga rozstrzygnięcia, w tym podpisanie z inwestorami umów dotyczących zbycia majątku, który musi sprzedać Lotos. Tymczasem rozmowy ciągle trwają. – Chcemy wynegocjować najlepsze warunki. To nie jest proste w sytuacji zupełnie przecież dzisiaj szalejących cen energii na świecie i właściwie ogromnej niepewności na rynkach gospodarczych, finansowych – twierdzi Szewczak.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.