Surowce i paliwa

Rozliczenie za blok węglowy w Ostrołęce

Energa i Enea porozumiały się z GE, generalnym wykonawcą wstrzymanej budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka, co do warunków dalszej współpracy.
PAP/Tomasz

Aneks do dotychczasowej umowy przewiduje przede wszystkim zmianę przedmiotu inwestycji – zamiast bloku węglowego powstanie blok gazowo-parowy. Rozliczenie prac przy projekcie węglowym przewiduje zapłatę GE kwotę do 1,35 mld zł netto (pierwotna wartość kontraktu wynosiła 5,05 mld zł). Rozliczenie ma nastąpić do końca 2021 r.

Zmieni się też inwestor, bo w miejsce spółki Elektrownia Ostrołęka (EO), w której po połowie udziałów miały Energa i Enea, wejdzie firma CCGT Ostrołęka, która przejmie projekt gazowy od EO. CCGT Ostrołęka to spółka celowa Energi. Taka konstrukcja transakcji umożliwia Enei całkowite wycofanie się z inwestycji w Ostrołęce.

Energa szacuje, że wartość aneksu z GE dotyczącego budowy elektrowni gazowej sięgnie około 2,5 mld zł, więc będzie o połowę niższa niż kontaktu na budowę elektrowni węglowej. – Co istotne, ta inwestycja będzie opłacalna biznesowo i przyczyni się do ustabilizowania cen energii elektrycznej na krajowym rynku – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (paliwowa spółka jest większościowym właścicielem Energi).

Nowy blok gazowy ma mieć moc 745 MW i powstanie na terenie pierwotnie wykorzystanym do budowy bloku węglowego, z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury, która powstała przy realizacji węglowego projektu. Początek prac budowlanych zaplanowany jest na przełom lat 2021 i 2022. Trwają już natomiast prace związane z przyłączeniem instalacji do sieci gazowej. Spółka Gaz-System zadeklarowała gotowość przyłączenia bloku do sieci przesyłowej gazu za trzy lata. Harmonogram zakłada zakończenie zasadniczych prac przy budowie elektrowni pod koniec 2024 r. i oddanie obiektu do użytku w roku 2025 r.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.