REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

W najbliższych miesiącach ceny gazu pozostaną na niskich poziomach

Według giełdowych analityków obecna sytuacja szczególnie korzystna jest dla Grupy Azoty. Zyskuje też Ciech i inni duzi odbiorcy błękitnego paliwa. Mocno traci za to grupa PGNiG zarówno w segmencie wydobycia, jak i obrotu.
Foto: Fotolia

Od jesieni ubiegłego roku ceny gazu w Polsce i całej Europie systematycznie spadają. Lokalny szczyt na poziomie ponad 130 zł za 1MWh (megawatogodzina) osiągnęły na Towarowej Giełdzie Energii pod koniec września ubiegłego roku. W styczniu kurs błękitnego paliwa spadł na trwałe poniżej 100 zł. Na początku marca utrzymywał się powyżej 80 zł, a w maju kupowano surowiec już nawet po cenach wynoszących mniej niż 60 zł. Wreszcie kilka dni temu kosztował najmniej od kilku lat, bo 46,27 zł.

– Tak długo utrzymujące się niskie ceny gazu mogą być dla rynku pewnym zaskoczeniem – mówi Michał Kozak, analityk Trigon Domu Maklerskiego. Jego zdaniem taka sytuacja nie będzie jednak długo trwała. Oczekuje odbicia w IV kwartale. Nie przyczyni się ono jednak do powrotu do cen z 2018 r. To głównie następstwo dużego eksportu stosunkowo taniego gazu LNG z USA do Europy i mniejszego reeksportu surowca na Dalekim Wschodzie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA