REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Orlen Południe zakończył energetyczną inwestycję

Dzięki pracom zrealizowanym w elektrociepłowni w Trzebini koncern dysponuje wielopaliwowym źródłem wytwarzania energii. Ponadto ograniczy emisję zanieczyszczeń.
Foto: materiały prasowe

Orlen Południe, firma zależna do PKN Orlen, przeznaczyła prawie 80 mln zł na inwestycje w Elektrociepłownię Trzebinia. Dzięki budowie nowego źródła ciepła stało się możliwe wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji nie tylko z węgla, ale i z przyjaznego dla środowiska gazu ziemnego. W ten sposób ograniczona zostanie o około 30 proc. emisja dwutlenku siarki, o 45 proc. dwutlenku azotu i o blisko 90 proc. pyłu. - Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesne technologie i wdrażamy ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Projekt modernizacji elektrociepłowni w Trzebini wpisuje się w strategiczne założenia grupy Orlen w zakresie rozwoju niskoemisyjnej energetyki - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jarosław Wróbel, prezes Orlenu Południe.

W ramach inwestycji powstała m.in. kotłownia gazowa, stacja uzdatniania wody, stacja przygotowania gazu, a także rurociągi gazu wysokiego i niskiego ciśnienia. Generalnym wykonawcą była firma Orlen Projekt, podmiot również wchodzący w skład grupy PKN Orlen. Dzięki modernizacji elektrociepłowni, której całkowita moc wynosi teraz 61 MW (megawaty), Orlen Południe dysponuje wielopaliwowym źródłem wytwarzania energii. Ma to przyczynić się do optymalizacji kosztów produkcji związanych ze zmianami cen paliw. Energia produkowana w elektrociepłowni dostarczana będzie do wszystkich instalacji produkcyjnych zlokalizowanych w zakładzie w Trzebini. Poprzez wewnętrzną sieć trafi też do firm znajdujących się na terenie zakładu i jedynego w mieście dystrybutora ciepła oraz odbiorców prywatnych.

Orlen Południe przypomina, że budowa nowego źródła ciepła to kolejna zrealizowana przez niego inwestycja przyjazna środowisku. W maju podpisana została umowa na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. To kolejny krok w kierunku przekształcenia zakładu w nowoczesną biorafinerię. Z kolei w drugiej należącej do Orlenu Południe rafinerii w Jedliczu trwają analizy dotyczące budowy instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA