REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Unimot będzie rozwijał nowe biznesy

W najbliższych latach grupa kapitałowa planuje osiągnąć istotne udziały na rynkach: handlu ropą naftową, stacji paliw płynnych i fotowoltaiki.

Adam Sikorski, prezes Unimotu, liczy, że spółka jeszcze w tym roku zrealizuje cztery, pięć dostaw ropy do Europy Środkowej.

Foto: materiały prasowe

Zarząd Unimotu chce, aby najbliższe kwartały były okresem intensywnego rozwoju grupy w przynajmniej kilku biznesach. Jednym z nich jest rozpoczęty niedawno handel ropą naftową. Spółka zrealizowała już pierwsze transakcje zakupu tego surowca w Arabii Saudyjskiej i USA oraz sprzedaży na rynku Europy Środkowej. – Oprócz dwóch transakcji, które już zrealizowaliśmy, liczę na sprowadzenie jeszcze czterech, pięciu kolejnych statków z ropą naftową w 2020 roku – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Jego zdaniem Polska, ze względu na dogodne położenie geograficzne, może stać się ważnym krajem tranzytowym dla dostaw ropy w całym regionie.

Stacje paliw

Unimot cały czas duży nacisk kładzie na rozwój stacji paliw działających pod marką Avia. Na koniec marca miał ich 51 w Polsce i 8 na Ukrainie. W tym roku rozbudowa, w związku z pandemią koronawirusa, została wstrzymana na kilka tygodni, ale obecnie znowu wrócono do rozmów w sprawie włączenia do sieci kolejnych obiektów. Spółka do końca roku chce mieć w naszym kraju 65–70 placówek tego typu. – Prowadzimy jeszcze kilka rozmów z małymi sieciami liczącymi pięć, dziesięć stacji. Jeśli udałoby się je sfinalizować, to zwiększymy liczbę stacji do pierwotnie zakładanych 80 – twierdzi Sikorski. Niezależnie od tego spółka cały czas jest zainteresowana ewentualnym odkupieniem części stacji od Orlenu, jeśli dojdzie do fuzji tego koncernu z Lotosem i taką dezinwestycję zaleci płockiemu koncernowi Komisja Europejska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA