Surowce i paliwa

Chwila oddechu na rynku węgla

Polscy producenci węgla mają w tym roku szansę na poprawę wyników finansowych. Jednak ich dalsze perspektywy są wciąż niepewne, więc do hurraoptymizmu w branży jest wciąż daleko.
Lubelski Węgiel Bogdanka w obliczu kurczącego się nieuchronnie rynku węgla energetycznego w swojej nowej strategii postawił na dywersyfikację działalności. Spółka od 2026 r. zamierza wydobywać też węgiel koksowy typu 34, który trafi do przemysłu hutniczego. Szukać będzie ponadto zasobów jeszcze cenniejszego węgla – typu 35. Planuje też wdrożenie inicjatyw spoza głównego biznesu – ich udział w przychodach grupy ma osiągnąć 30 proc. do 2040 r.
materiały

Rok 2021 przyniesie odbicie na światowym rynku węgla, ale w Europie będzie ono krótkotrwałe – szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Polscy producenci węgla mają więc szansę na poprawę w tym roku swoich wyników finansowych. Ich dalsze perspektywy jednak wciąż są niepewne. Stabilizację może przynieść ostateczne ustalenie przez polski rząd, jak ma wyglądać przyszłość zakładów górniczych i zaakceptowanie tego planu przez Komisję Europejską.

Odbicie tylko chwilowe

Jak prognozuje IEA, globalne zużycie węgla od 2018 r. spadło o 7 proc., czyli o ponad 500 mln ton, do 7,24 mld ton w 2020 r. Tak duży spadek w ciągu dwóch lat jest bezprecedensowy w dotychczasowych analizach agencji, które sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Prognoza na 2021 r. zakłada poprawę sytuacji gospodarczej na świecie, a więc także wzrost popytu na energię elektryczną i produkcję przemysłową. To główne czynniki napędzające popyt na węgiel. IEA przewiduje więc, że w tym roku zużycie węgla wzrośnie o 2,6 proc., do 7,43 mld ton, a motorami wzrostu będą Chiny, Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.