Surowce i paliwa

Serinus zwiększy wydobycie w Rumunii

Testy przeprowadzone na odwiercie Moftinu-1008 wykazały przepływ gazu na poziomie ok. 667 boe dziennie. Po trzech kwartałach grupa wydobywała łącznie ponad 2,4 tys. boe dziennie.
Foto: Adobestock

Serinus Energy podał informacje na temat wyników testów przepływu gazu ziemnego w odwiercie o nazwie Moftinu-1008 wykonanym w Rumunii. W ich ramach uzyskał przepływ na poziomie 4 mln standardowych stóp sześciennych dziennie. To ok. 667 boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Dla porównania, po trzech kwartałach 2020 r. średnie dzienne wydobycie grupy w Rumunii wynosiło 1 841 boe. Do tego należy dodać 574 boe dziennego wydobycia ze złóż w Tunezji.

Serinus Energy podaje, że odwiert Moftinu-1008, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, został wykonany na głębokość 1 km. Obejmuje on cztery tzw. poziomy (warstwy) nasycone gazem. Wszystkie zostały poddane perforacji i uzbrojone. Odwiert oczekuje obecnie na podłączenie do rurociągu, którym surowiec będzie transportowany do zakładu przetwarzania gazu Moftinu. Zanim to nastąpi konieczne jest przeprowadzenie finalnych testów ciśnienia.

Podana dziś rano przed sesją informacja o wynikach testów w odwiercie Moftinu-1008 spowodowała mocny wzrost popytu na akcje spółki na GPW. Kilkadziesiąt minut po otwarciu notowań kurs rósł nawet do 1,27 zł, co oznaczało jego zwyżkę o 35,1 proc. Walory spółki dużo mniej zyskiwały na rynku AIM w Londynie. Tuż po otwarciu ich kurs sięgał 3,67 pensów, co daje 0,19 zł licząc według obecnego kursu NBP.

W obrocie na GPW jest obecnie 78,6 mln papierów Serinus Energy, spośród 1,14 mld ogółem wyemitowanych. To zaledwie 6,9 proc. wszystkich akcji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.