REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Chcemy utrzymać roczną produkcję

WYWIAD | Artur Wasil - z prezesem Lubelskiego Węgla Bogdanka rozmawia Barbara Oksińska
Foto: materiały prasowe

Dlaczego zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka zdecydował się na ograniczenie dobowej produkcji o 25 proc.? Czy nadpodaż węgla na rynku jest aż tak duża?

Stale dostosowujemy nasz plan produkcji do obecnej sytuacji u naszych odbiorców. Nasze działania opieramy na najlepszej wiedzy w danym momencie. W tym roku planowaliśmy produkcję wzorem I kwartału 2019 r., kiedy to wyprodukowaliśmy ponad 2,5 mln i sprzedaliśmy aż 2,4 mln ton węgla. Podobną wielkość chcieliśmy osiągnąć także na początku roku 2020. Zapotrzebowanie na surowiec okazało się jednak znacznie mniejsze, na co istotny wpływ miała pogoda. Od początku roku elektrownie wiatrowe miały znaczny udział w produkcji prądu w kraju i ta tendencja utrzymuje się w lutym. Ma to wpływ na zmniejszenie produkcji w elektrowniach na węgiel kamienny, które w styczniu wytworzyły o 14 proc. prądu mniej niż przed rokiem. Jednocześnie padają rekordy produkcji w elektrowniach wiatrowych. Z powodu silnych wiatrów tylko przez cztery dni lutego farmy te dostarczyły niemal tyle energii, ile przez cały sierpień 2019 r. To pokazuje skalę zjawiska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA