REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Podatek od kopalin. Żadnej ulgi dla KGHM

Obciążenie gotówkowe dla firmy z tytułu zmian w podatku od kopalin się nie zmieni. Zyskają lokalne samorządy.
Foto: materiały prasowe

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin wnioskowany przez Ministerstwo Finansów.

Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała, że projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie możliwości udzielania przez firmy darowizny dla jednostek samorządu terytorialnego na terenie, gdzie prowadzona jest działalność wydobywcza. Darowizna ma sięgać maksimum 5 proc. wartości podatku. Zmiany miałyby wejść w życie od połowy przyszłego roku.

W sierpniu KGHM zapłacił prawie 144 mln zł podatku, a w ciągu ośmiu miesięcy tego roku 1,17 mld zł – to 91 proc. zapisanej w budżecie kwoty. Oznaczałoby to, że do dolnośląskich gmin trafiłoby w tym okresie 58 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że trwają dalsze prace dotyczące funkcjonowania podatku.

Szef KGHM Marcin Chludziński ocenił, że zapowiedziane zmiany to dobry pierwszy krok i że rozmowy o podatku trwają, ale adresatem wszelkich szczegółowych pytań powinien być resort finansów.

 

W kampanii wyborczej do parlamentu jesienią 2015 r. kandydaci PiS (w tym późniejsza premier Beata Szydło) zapowiadali zawieszenie wprowadzonego wiosną 2012 r. podatku na 10 lat począwszy od 2016 r. Jednak dla Skarbu Państwa to wartki strumień pieniędzy – zapewnia większe kwoty niż dywidenda ze spółki. Mówiono też o możliwości zaliczenia podatku do kosztów uzyskania przychodu.

Na początku października do Sejmu trafił projekt autorstwa posłów klubu Kukiz ’15 w sprawie całkowitego uchylenia ustawy o podatku. Dokument w zeszłym tygodniu został skierowany do konsultacji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA