REKLAMA
REKLAMA

Firmy

SEG: Czarne chmury nad rodzimym parkietem

O zagrożeniach, wyzwaniach i nadziejach kolejnych 25 lat rynku kapitałowego dyskutowano podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG, który odbywał się 26 i 27 października 2016 r. w Serocku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Parkiet". – Statystyki są niepokojące. Pokazują, że w ostatnim roku więcej spółek wyszło z giełdy, niż na nią weszło, oraz że spółki więcej oddają rynkowi w postaci dywidend, niż generują zysku – konstatował Mirosław Kachniewski, prezes SEG.

Równie alarmujące wnioski płynęły z sondy, która towarzyszyła debacie. Otóż 22 proc. głosujących opowiedziało się za wycofaniem spółki z parkietu. Wśród bolączek rodzimego rynku kapitałowego przedstawiciele spółek giełdowych wymieniali najczęściej bezsensowne wymogi regulacyjne, wysokie opłaty od emitentów oraz skomplikowany system podatkowy. Wobec powyższego za zasadne uznano pytanie, czy kolejne ćwierćwiecze nie będzie czasem regresu giełdy, aż do jej zniknięcia. – W „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" rynek kapitałowy wskazany jest jako filar gospodarki. Giełdę mogą pobudzić krajowe oszczędności. Od 2018 r. będzie funkcjonować nowy III filar i będzie zasilać rynek kapitałowy – zapewniał Witold Słowik, podsekretarz stanu reprezentujący Ministerstwo Rozwoju. – Opłaty na giełdzie są jednymi z największych w Europie, co odpycha emitentów. Możemy w efekcie przegrywać z innymi parkietami. GPW powinna być przede wszystkim infrastrukturą dla rynku, a dopiero potem przedsiębiorstwem, którego głównym celem jest maksymalizowanie zysku – wskazywał.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA