REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Firmy

Wysokie zbiory słonecznika Agroligi

Ukraińska grupa spożywcza zebrała 80 proc. areału słonecznika. Wydajność tej uprawy wyniosła 4,1 t/ha, gdy średnia na Ukrainie to blisko 1,95 t/ha. Dobra wydajność i większy areał przeznaczony pod zasiew słonecznika oznaczają, że zbiory będą wyższe niż w 2012 r.

Na dzień 15 października notowana na NewConnect Agroliga zebrała 10 tys. ton słonecznika z pól o powierzchni około 2500 ha. Na pozostałym obszarze został zasadzony słonecznik późniejszej odmiany, którego zbiory nastąpią między 25 październikiem a 5 listopada. Łączna powierzchnia pól zasianych słonecznikiem wynosi 3070 hektarów.

Na podstawie wstępnych szacunków wydajność upraw wyniosła 4,1 tony na hektar.  - Ze względu na ciężkie warunki pogodowe jakie miały miejsce w tym roku (wiosenna susza i stałe wrześniowe opady deszczu), taki rezultat jest znakomity – powiedział Aleksander Berdnyk, prezes spółki. Zbiory słonecznika są na poziomie prognozowanych, ale mogły być jeszcze większe gdyby nie trudne warunki atmosferyczne, które przyczyniły się do straty 2-3 proc. zasiewów tej uprawy. Prezes dodaje, że urodzajność zbiorów w Agrolidze jest tradycyjnie znacząco wyższa niż wynosi średnia dla Ukrainy. W tym roku wydajność słonecznika okazała się znacznie wyższa od średniej krajowej – 1,95 t/ha. - Wysokie wyniki Agroligi w zakresie efektywności to w dużej mierze korzyści z używania przez nas technologii uprawy i zastosowanie hybrydowych nasion firmy Limagrain – podkreśla Berdnyk.

Spółka przekonuje, że na uwagę zasługuje również wysoka oleistość zebranego słonecznika. W tym roku znalazła się ona na poziomie 50 proc. i jest to o 4 proc. więcej niż w ubiegłym sezonie. Wysoka oleistość sprawia, że grupa otrzymuje więcej oleju z ziaren podczas tłoczenia w zakładzie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA