REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Firmy

Cereal Planet wejdzie na NewConnect

Branża spożywcza › Ukraińska spółka może jeszcze w październiku zadebiutować na małej giełdzie. Na razie nie jest planowana oferta akcji, ale w przyszłości firma rozważy zaproszenie nowych inwestorów.

Cereal Planet to producent i dystrybutor kasz, produktów zbożowych, płatków śniadaniowych. Jest właścicielem czterech marek własnych. Ta    zarejestrowana na Cyprze spółka działa przede wszystkim we wschodniej Ukrainie, sprzedając swoje produkty zarówno hurtowniom, jak i sieciom detalicznym.

Pięciu głównych akcjonariuszy Cereal Planet ma pakiety po 19,5 proc. akcji. Niedawno spółka przeprowadziła małą emisję akcji, z której pozyskała 0,5 mln zł.

27,7mln euro przychodów w tym roku prognozuje Cereal Planet. Po półroczu jest 36 proc. palnu

Możliwa emisja

– Obecnie jesteśmy na etapie ustalania formalnych kwestii z GPW. Termin debiutu nie jest więc zależny od nas, ale liczymy, że uda nam się wprowadzić akcje do obrotu jeszcze w październiku – tłumaczy Anatolij Vlasenko, dyrektor generalny Cereal Planet. – Po wejściu na NewConnect chcemy przekonać do siebie szerszą grupę inwestorów. Będziemy zatem w przyszłości myśleć o emisji akcji – dodaje.

W II kwartale spółka miała 5,1 mln euro przychodów ze sprzedaży, o 40 proc. mniej niż rok temu. Zysk operacyjny wyniósł 0,7 mln euro i był podobny jak przed rokiem. Czysty zarobek wzrósł o 30 proc., do 0,4 mln euro.

Jak tłumaczy spółka, spadek przychodów to przede wszystkim efekt wstrzymania na 1–3 miesiące niektórych linii produkcyjnych, które w tym czasie były modernizowane.  Program unowocześniania produkcji ma zostać zakończony w październiku.

1 mln euro to prognozowany przez spółkę zysk w 2013 r. Do czerwca osiągnęła 0,7 mln euro

Zarząd Cereal Planet prognozuje, że spółka wypracuje w tym roku 27,7 mln euro przychodów i 1 mln euro zysku netto. Po I półroczu założenia te zostały zrealizowane odpowiednio w 36 proc. i 65 proc. Spółka jest wyceniana na ok. 20 mln zł (4,7 mln euro), co daje wskaźnik C/Z na poziomie 4,7.

Agroliga bliżej GPW

Na polskim rynku notowanych jest teraz 12 ukraińskich spółek. Ostatnią, która weszła na GPW, jest KDM Shipping (sierpień 2012 r.). Nieco ponad rok wcześniej na NewConnect zadebiutowała Agroliga, która przygotowuje się do przejścia na GPW. Według rolniczej grupy możliwe jest to jeszcze w tym roku. Problemem może być jednak kapitalizacja, która wprawdzie w ciągu roku wzrosła o 160 proc., ale wynosi tylko 47 mln zł (do debiutu na GPW potrzeba 12 mln euro).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA