Firmy

Agroliga liczy na dobre zbiory zbóż ozimych

Notowana na New Connect spożywcza grupa z Ukrainy rozpoczęła na początku tygodnia zbiory zbóż ozimych. Władze Agroligi zapewniają, że dzięki zastosowaniu nowych technologii i odpowiedniemu nawożeniu wydajność upraw będzie bardzo wysoka.
Foto: Bloomberg

Prognozy plonów upraw Agroligi, znajdujących się w regionie Charkowa, wskazują, że wydajność pszenicy ozimej będzie lepsza o ponad 27 proc. niż w ubiegłym roku i wyniesie 4,5 ton na hektar (t/ha). Grupa zbiera pszenicę w tym roku z powierzchni 1790 ha (stanowi to 39 proc. wszystkich zasiewów), o 11 proc. większej niż w ubiegłym roku.

Spółka zaczęła też zbiory jęczmienia i rzepaku na powierzchni odpowiednio 910 ha i 460 ha. Oczekiwana wydajność jęczmienia będzie nieco słabsza i wyniesie 2,6 t/ha (wobec 3,3 w 2012 r.), a rzepaku 2,2 t/ha (rok temu firma go nie uprawiała). Agroliga oczekuje zakończenia żniw ozimych na przełomie lipca i sierpnia.

– Pomimo niekorzystnych wiosennych warunków pogodowych panujących w naszym regionie, liczymy, że ten rok będzie jednym z lepszych pod względem wydajności naszych upraw nie tylko w przypadku ozimych upraw, ale tez i jarych jak słonecznik i kukurydza - mówi Alexander Berdnyk, prezes Agroligi. - Dzięki zastosowaniu nowych technologii minimalizujemy ryzyko związane ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Kładziemy m.in. nacisk na odpowiednią selekcję nasion, kombinacje nawozów, środków ochronnych, a także wiedzę rolniczą stosowaną przez największych światowych potentatów branży rolniczej - dodaje Berdnyk.

Słonecznik, wykorzystywany przy produkcji oleju – kluczowym produkcie spółki - będzie zbierany wczesną jesienią. W przypadku tej uprawy Agroliga prognozuje również wysoką wydajność z hektara.

Podstawowymi kierunkami rozwoju spółki działalności jest produkcja oleju, zbóż i mleka. Grupa Agroliga jest zarejestrowana na Cyprze i ma pięć ukraińskich spółek, w większości prowadzących działalność w rejonie Charkowa. W planach Spółki na najbliższe lata jest rozszerzenie pogłowia bydła mlecznego, zwiększenie produkcji oleju i zbóż.

W 2012 r. przychody ze sprzedaży Agroligi wyniosły 16,5 mln euro, natomiast zysk netto Spółki osiągnął 3,2 mln euro. Firma prognozuje, że wypracuje ok. 3,6 mln euro skonsolidowanego zysku netto zarówno w 2013, jak i w 2014 r. Z kolei w 2015 r. zysk netto ma wzrosnąć do 5,5 mln euro. Przychody grupy mają się zwiększyć z 17,6 mln euro w 2013 r. do 24,6 mln euro w 2015 r. Wcześniej Agroliga informowała, że na inwestycje w ciągu dwóch lat może wydać blisko 12 mln euro.

Na rynku alternatywnym Agroliga notowana jest od lutego 2011 r. W czwartek po południu kurs akcji Agroligi rośnie o 4,35 proc., do 120 zł. Od początku roku papiery tej spółki podrożały o 46 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 152 proc.

Powiązane artykuły