Recenzje

Jak kapitalizm zawitał do Korei Północnej

To książka nie tylko o północnokoreańskim dyktatorze z pokolenia milenialsów. To również opowieść o tym, jak kapitalizm zdołał się przemknąć do kraju powszechnie uważanego za skansen komunizmu.

Jung H. Pak „Kim Dzong Un. Historia dyktatora” Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020

Foto: materiały prasowe

Jung H. Pak, była analityczka CIA, opisuje m.in. proces powstawania w tym kraju swoistej klasy średniej, którą stanowią w dużym stopniu czarnorynkowi handlarze. Korea Płn. stała się krajem ogromnych kontrastów. Obok ludzi żyjących w nędzy na wiejskiej prowincji, mieszkają też tam ludzie cieszący się wszelkimi konsumpcyjnymi zdobyczami z Chin czy Korei Płd. To kraj, w którym wiele osób ogląda DVD z zagranicznymi filmami, choć grozi im za to kara śmierci. To również państwo, w którym standard życia wyznacza to, do jakiej kategorii lojalnościowej bezpieka przypisała rodzinę danego człowieka trzy pokolenia wcześniej.

Czy Kim Dzong Un chce ten system zmodyfikować? Raczej nie na tyle, by zagroziło to jego dyktatorskiej władzy. Gdy w 2011 r., w wieku 28 lat, objął władzę po swoim zmarłym ojcu, większość ekspertów nie wróżyła mu długich rządów. Młody i niedoświadczony dyktator miał według nich szybko przegrać rywalizację z bardziej wprawnymi towarzyszami. Te prognozy okazały się totalnie nietrafione. Partyjni weterani byli zabijani na jego rozkaz w makabryczny sposób. Nie oszczędził nawet swojego brata. A kilka miesięcy później spotykał się z prezydentem USA i przekonywał, że chce pokoju. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.