Recenzje

Jak spółki FAANG zamknęły nas w matriksie

W świecie giełdowym skrót FAANG przywodzi na myśl lokomotywy amerykańskiej hossy, pęczniejące wyceny akcji i ogromne stopy zwrotu.

Nie czyń zła Rana Foroohar Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich Poltext, 2020

Foto: materiały prasowe

W świecie makroekonomii ten sam skrót jest swego rodzaju synonimem zmiany modelu gospodarczego, z gospodarki opartej na przemyśle i usługach na gospodarkę opartą na informacji. W świecie każdego z nas FAANG to cyfrowa tożsamość, modne gadżety, zakupy w sieci, rozrywka i dostęp do wiedzy. W świecie Rany Foroohar te same pięć liter to symbol technologicznego zniewolenia. Na prawie 400 stronach autorka przeprowadza szeroką analizę działalności firm z sektora big tech, zwracając uwagę na to, że rozrosły się do rozmiarów, w których są za duże, by upaść, za bogate, by podporządkować się społeczeństwu, i zbyt chciwe, by troszczyć się o swoich klientów, czyli o nas. Foroohar dowodzi, że „bohaterowie" jej książki przejęli w ciągu dwóch dekad najważniejszy zasób, czyli informację. Wiedzą o nas wszystko, bo sami im tej wiedzy dostarczamy. Nieświadomie z użytkowników zamieniliśmy się w produkty. Dzięki temu korporacje mogą nami manipulować w wielu obszarach, od preferencji konsumenckich po sympatie polityczne. To swoisty matrix, w który daliśmy się wpędzić, oddając swoją prywatność i podporządkowując się algorytmom. Brzmi jak film s.f., ale to prawda. Dlatego lektura tej książki to tak naprawdę zderzenie z gorzką rzeczywistością, po którą co chwilę sięgamy, wyciągając smartfon z kieszeni. Tak więc czas zapiąć pasy i skonfrontować się z prawdą. Dziennikarka „Financial Times" ma lekkie pióro, analityczną wnikliwość i ogromne doświadczenie, dzięki czemu ta konfrontacja, choć bolesna, jest jednak bardzo wciągająca. I warto dać się wciągnąć. Bo choć książka jest opisywana jako akt oskarżenia wobec big techu, to przede wszystkim ma potężny ładunek otwierający oczy. I co być może najistotniejsze – pokazuje światełko w tunelu, czyli sposoby, jak z matriksa się wydostać, nie rezygnując przy tym z dobrodziejstw innowacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.