Recenzje

Szalone pomysły bywają przełomowymi ideami

Nieraz słyszymy o tym, że ktoś miał z pozoru szalony pomysł, który jednak zdołał wdrożyć i osiągnąć w ten sposób oszałamiający sukces w biznesie.
Foto: materiały prasowe

Tego rodzaju pomysły w języku angielskim są określane jako „loonshots", co można luźno przetłumaczyć jako „strzały szaleńców". Mogą one jednak prowadzić do tzw. moonshots (strzałów księżycowych), czyli wybitnych osiągnięć na polu biznesu i nauki. Safi Bahcall w swojej książce „Odlotowe pomysły" przygląda się temu, w jaki sposób dziwaczne idee mogą być drogą do uzyskiwania wielkich zysków. Bahcall nie patrzy na ten proces oczami ekonomisty czy też specjalisty od zarządzania. Jest fizykiem, który zna się także na psychologii oraz najwyraźniej lubi badać historię. W jego książce mamy więc sporo przykładów na to, jak różnego rodzaju „odlotowe pomysły" wpływały na dzieje. Można więc przeczytać u niego o tym, jak powstał radar oraz inne przełomowe technologie, które dały aliantom zwycięstwo w drugiej wojnie światowej. Jest też fragment o Mikołaju Koperniku i jego „szalonej teorii" heliocentrycznej. Możemy w tej książce przeczytać także o Jamesie Bondzie, Isaacu Newtonie czy też o tym, co doprowadziło do upadku firmę Polaroid.

Oczywiście te wszystkie przykłady mają pokazywać czytelnikom pewne uniwersalne mechanizmy sukcesu i klęski. Bahcall stara się w swojej książce odpowiedzieć m.in. na pytanie: dlaczego dobre zespoły menedżerów i naukowców zaprzepaszczają obiecujące pomysły? (Tak jak to było w przypadku Nokii, gdzie rewolucyjny projekt smartfona został utrącony przez kierownictwo.) Co powinni robić przywódcy, by dostrzegać z pozoru szalone koncepcje i dzięki nim tworzyć przełomowe produkty? Czy możliwe jest w ogóle przekształcenie skostniałego korporacyjnego molocha w machinę innowacji? Książka „Odlotowe pomysły" odniosła wielki sukces w USA. Była bestsellerem polecanym przez „The Wall Street Journal", a rekomendowały ją inwestorskie sławy. I nic dziwnego, bo daje ona dużo do myślenia. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.