REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Ursus: Megakontrakt wyzwaniem dla producenta

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania Ursusa rosły nawet o ponad 19 proc., a zwyżce towarzyszyły wysokie obroty.
Foto: materiały prasowe

Wzmożony popyt był odpowiedzią inwestorów na informację o oddaleniu przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołań dwóch konkurentów, konsorcjów Autosan oraz Politechniki Śląskiej, których oferty zostały odrzucone w przetargu na opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego. Tym samym droga do podpisania umowy na gigantyczne zamówienie o wartości ponad 3 mld zł, dotyczące opracowania i realizacji ponad tysiąca autobusów elektrycznych, znacząco się skróciła.

W lutym, zgodnie z informacją z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, oferta konsorcjum, w którego skład wchodzą m.in. Ursus oraz jego spółka zależna Ursus Bus, została uznana za najkorzystniejszą, co spowodowało, że notowania spółki poszły w górę o kilkadziesiąt procent. Oferta Ursusa była jedyną, którą brano pod uwagę. Warto zauważyć, że konkurs NCBiR nie zachęcił do udziału najbardziej doświadczonych firm na rynku, jak Solaris czy Volvo, dla których warunki konkursu były nierealne od strony biznesowej. Zamówienie przewiduje stworzenie (faza badawczo-rozwojowa) i dostarczenie (faza wdrożeniowa) ponad tysiąca pojazdów niskoemisyjnych, czyli autobusów elektrycznych, które dzięki rządowemu dofinansowaniu trafią na ulice polskich miast. Zgodnie z dokumentacją postępowania zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca 2023 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA