Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z najnowszego barometru Santander Bank Polska wynika, że prawie jedna trzecia rodzimych firm produkujących części na potrzeby fabryk samochodowych zanotowała w 2021 r. spadek produkcji względem 2020 r. Warto przy tym dodać, że był to rok, w którym wystąpiły pierwsze poważne perturbacje w branży motoryzacyjnej związane z pierwszym uderzeniem koronawirusa, więc baza porównawcza nie była zbyt wymagająca, a stosunkowo wysoki odsetek firm, które zanotowały wzrost produkcji, nie musi oznaczać, że udało im się powrócić do poziomów produkcji sprzed pandemii. Jednocześnie 65 proc. producentów w tym roku spodziewa się przychodów większych niż w 2021 r., a spadki prognozuje jedynie 13 proc. Mimo to prawie połowa (47,9 proc.) firm uważa, że ten rok nie pozwoli na powrót do wielkości produkcji sprzed pandemii, czyli poziomu z 2019 roku i wcześniejszych lat. Z drugiej strony nie brakuje firm (21,7 proc.), które już odrobiły straty i powróciły do sytuacji sprzed pandemii. Z kolei 26,1 proc. wierzy, że sytuacja wróci do normy w 2022 roku. W przeciwieństwie do producentów części i komponentów samochodowych zawirowania na rynku motoryzacyjnym nie dotyczą dystrybutorów, którzy funkcjonują na rynku wtórnym. Kluczem do poprawy jest wysokie zapotrzebowanie na części samochodowe, czemu dodatkowo sprzyja kryzys związany z brakiem półprzewodników, ograniczający podaż nowych samochodów. Dodatkowo z uwagi na przyspieszającą inflację firmy mają możliwości przerzucania rosnących kosztów surowców i transportu na klientów. Z badania Santandera wynika, że 87,5 proc. ankietowanych dystrybutorów odnotowało wzrost przychodów w 2021 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, przy czym w przypadku przedsiębiorstw o przychodach rocznych powyżej 100 mln zł odsetek ten wyniósł 100 proc. Wśród nich ponad trzy czwarte osiągnęło wzrosty przekraczające 15 proc.jim
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Immobile chce skupić wszystkie akcje Makrum. Oferuje 15,7 zł za walor. To mniej niż wynosi aktualny kurs rynkowy.
Założyciel Polsatu odwołał się od wyroku sądu w Liechtensteinie, w którym przegrał z dziećmi. Nadal próbuje odsunąć syna od sterów stacji.
Jeszcze kilka miesięcy temu widać było mocną kumulację krótkich pozycji na akcjach CD Projektu, Dino czy JSW. Sytuacja się zmieniła.
Minister aktywów państwowych dąży do zmiany zasad wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Pensje pójdą w dół. – To demotywujące – słyszymy w firmach. – Odstraszymy najlepszych menedżerów – ostrzega ekspert.
Spór o sukcesję w imperium założyciela Polsatu daje o sobie znać. Po ZE PAK i Cyfrowym Polsacie obradowało walne zgromadzenie Elektrimu.
Inwestycje funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły o zeszły roku o połowę do 2,83 mld euro.