Profesjonalny inwestor

Zanim zagrasz, poznaj siebie. Od cech osobowości zależą wyniki inwestycji

Wyniki badań psychologicznych oraz doświadczenia znanych inwestorów pokazują, że nie każdemu pisany jest giełdowy sukces. Jaki zestaw cech zwiększa ryzyko rynkowej porażki, a co sprzyja zyskom?
Foto: Bloomberg

Czy inwestowanie na giełdzie jest rzeczywiście dobrym zajęciem dla każdego? Takie pytanie zadaje znany trader Larry Williams w jednej ze swoich książek. Kierując się własnym doświadczeniem i obserwacjami, a także wynikami badań nad osobowością skutecznego tradera, przeprowadzonymi przez jego syna Jasona, dr. psychiatrii, Williams senior stwierdza jednoznacznie, że osoby o pewnych cechach powinny od rynku trzymać się z daleka. Podobne wnioski płyną także z naukowego dorobku dr Van K. Tharpa i wielu współczesnych eksperymentów z zakresu finansów behawioralnych. Okazuje się, że słabe wyniki rynkowe są dość mocno, dodatnio skorelowane z natężeniem pewnych określonych cech. Jakie to cechy?

Profil Van K. Tharpa

– Można przyjąć następujący profil przegrywającego spekulanta. Jest to osoba, która ma wysoki poziom stresu i nie potrafi się przed nim bronić. Ma negatywny pogląd na życie, oczekuje ciągle najgorszego, jej osobowość jest bardzo skomplikowana i obwinia innych za swoje porażki. Nie posiada zestawu reguł ani zasad postępowania i najprawdopodobniej kieruje się tym, co robią inni. Ponadto tego typu osoby mają skłonność do chaotycznych działań i są niecierpliwe – mówi w wywiadzie do książki „Czarodzieje rynku" dr Van K. Tharp. Znany psycholog i autor książek o tematyce inwestycyjnej już od lat 80. interesował się psychologią sukcesu na rynkach finansowych. W 1982 r. opracował test określający cechy osobowości wygrywających i przegrywających: Investment Psychology Inventory, który wypełniło tysiące traderów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.