Portfel inwestycyjny

Portfele na kolejny miesiąc. Dziewięciu ekspertów i ich lutowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Bloomberg

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN

Większość, a od niedawna praktycznie wszyscy, oczekuje wzrostu EUR/USD. Gdy prognozy są tak jednokierunkowe, to rzadko się sprawdzają, przynajmniej w krótkim terminie, czego doświadczyliśmy w ostatnich dniach stycznia.

Stop loss: 4,44. Cel: 4,60.

złoto

Złoto powstrzymało krótkoterminowe spadki. Fundamenty się nie zmieniają. Na rynku coraz więcej jest oczekiwań proinflacyjnych i zwyżek cen na rynkach towarowych i surowcowych, w tym metali nieżelaznych i szlachetnych. Stop loss: 1769,6 USD/u. Cel: 2100.

WIG

Z USA płynie wiele niepokojących sygnałów. Krajowy rynek z kolei nie jest przegrzany. Wsparcie na WIG20 jest blisko i WIG może się zachowywać relatywnie mocniej od indeksu największych spółek.

Stop loss: 53 893,6 pkt. Cel: 65 000 pkt.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/GBP

Styczniowe wybicie poniżej strefy wsparcia 0,8860–0,8865 potwierdzone przez podażowe sygnały na wskaźnikach otworzyło drogę do dalszych spadków. Pierwszym celem jest poziom 0,8670.

Stop loss: 0,8935. Cel: 0,8675.

soja

Korekcyjna sekwencja zainicjowana w połowie stycznia nie została zakończona. Brakuje jeszcze jednej fali spadków, która powinna sprowadzić notowania surowca poniżej styczniowego minimum na 1297,65 c/bu. Sprzedaż: 1376. Stop loss: 1430. Cel: 1250 c/bu.

DAX

Wybicie nad maksima z zeszłego roku nie przyniosło mocnego wzrostu. To sugeruje nadchodzące przesilenie i realizację zysków. Wpisywałoby się to w przedłużające się lockdowny w Europie. Sprzedaż: 13 630 pkt. Stop loss: 14 140. Cel: 12 800 pkt.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/JPY

Pod koniec stycznia para USD/JPY wybiła się górą z trwającego ponad pół roku trendu spadkowego, co może być sygnałem do zmiany kierunku notowań na wzrostowy.

Cel: 107. Stop loss: 103.

srebro

Notowania surowca w ostatnim czasie podlegają większej zmienności z uwagi na zainteresowanie inwestorów indywidualnych, co może w krótkim terminie sprzyjać powrotowi trendu wzrostowego.

Cel: 31 USD/uncja. Stop loss: 23 USD.

KOSPI

Indeks koreańskiej giełdy utworzył w styczniu formację podwójnego szczytu, potwier­dzoną wybiciem w dół pod koniec miesiąca, której wymo­wę wzmacnia negatywna dywergencja na wskaźniku RSI i sygnał sprzedaży na MACD. Cel: 2750. Stop loss: 3200 pkt.

Rafał Sadoch

DM mBanku

AUD/USD

Oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej przez Bank Rezerwy Australii wydają się nieco na wyrost. Dolara powinny natomiast wspierać dane o relatywnie dobrej koniunkturze w USA. Cel: 0,74.

złoto

W ostatnich miesiącach złoto raczej przeciętnie sobie radziło w związku z oczekiwaniami na proces szczepień. Środowisko do wzrostu żółtego metalu będzie jednak pozostawało korzystne przez szeroką stymulację gospodarczą i ryzyko wyższej inflacji. Cel: 1900 USD/uncja.

S&P 500

Ubiegłotygodniowa przecena nie wydaje się mieć większych podstaw fundamentalnych, zatem należy ją rozpatrywać jedynie w kontekście korekty w trendzie wzrostowym.

Cel: 4000 pkt.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

USD/RUB

Kurs odbił się od wsparcia na 72 i wybił górą z konsolidacji obserwowanej od połowy grudnia. Sytuacja geopolityczna również nie stanowi wsparcia dla rubla.

Cel: 80.

pallad

Cena surowca zbliżyła się do dolnego ograniczenia konsolidacji, w której porusza się od września, ale liczę, że nie zostanie ono przebite.

NZX 50

Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Luźna polityka pieniężna banków centralnych i postęp w szczepieniach powinny korzystnie działać na giełdy.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/MXN

Globalne nastroje zaczynają się pogarszać. Może to uderzyć w lutym w rynki wschodzące, a peso nie wygląda najlepiej. Inwestorzy mogą globalnie zwrócić się w stronę dolara, m.in. za sprawą nadmiaru krótkich pozycji w tej walucie. Wejście: 20,35. Cel: 22,3. Stop loss: 19,45.

kukurydza

Technicznie ten rynek jest mocno przegrzany, co może zwiększać prawdopodobieństwo korekcyjnego strząśnięcia, jeżeli dojdzie do globalnego risk-off. I to niezależnie od lokalnych fundamentów, które teoretycznie pozostają pozytywne.

Cel: 1472 c/bu.

MSCI EM

Zamiast spodziewanej siły rynków wschodzących możemy zobaczyć ich słabość, wynikającą z możliwych problemów z procesem szczepień i dynamiki nowych zakażeń, co wymusi bardziej radykalne obostrzenia. Wejście: 1339 pkt. SL: 1380. Cel: TP 1170.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/PLN

Próba odreagowania słabości na DXY (USD) czy słabość EUR/USD wpływały na osłabienie PLN w ostatnich tygodniach. Zaawansowane odreagowanie osłabienia DXY i próby powrotu do aprecjacji EUR/USD sprzyjają spadkowi USD/PLN.

Stop loss: 3,86.

srebro

Technicznie – sygnał kupna na oscylatorze stochastycznym. Fundamentalnie – słabsze zachowanie od złota, z którym srebro jest skorelowane. Obawy przed inflacją czy słabszym USD sprzyjają surowcom i metalom, co jest sprzyjające dla srebra.

Stop loss: 24,69. Cel: 34,80.

MSCI EM

Przy korzystnym układzie długoterminowym korekta będąca następstwem zakończenia pięciofalowego impulsu wzrostowego, budowanego od końca września, daje okazję do wejścia po nieco niższych cenach. Wejście: 1290 pkt. Stop loss: 1225 pkt.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

GBP/NOK

W końcówce stycznia w notowaniach korony norweskiej miała miejsce spadkowa korekta, która nie powinna zachwiać pozytywnymi fundamentami skandynawskiej waluty, które stanowią zwłaszcza perspektywy polityki pieniężnej. Z kolei funt jest zagrożony przeceną.

gaz ziemny

Styczeń, czyli środek sezonu grzewczego, był bardzo zmiennym miesiącem w notowaniach surowca, ale jego rynek ulega stopniowemu zacieśnieniu, co powinno się przełożyć na wykrystalizowanie równowagi na wyższym poziomie cen niż w 2020 r.

Hang Seng China Enterprises

Ostatnia korekta nie powinna się przełożyć na zachwianie trendem wzrostowym w notowaniach chińskich spółek na giełdzie w Hongkongu, które nadal powinny utrzymywać siłę relatywną na tle innych rynków wschodzących.

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

EUR/USD

Dolar może się umocnić do euro, kierując kurs pary w stronę kluczowego poziomu wsparcia 1,20. Wsparciem jest mocny wzrost amerykańskiego PKB w IV kwartale 2020 r. Na kursie pary ciąży też wysyp słabszych danych gospodarczych ze strefy euro przez kolejną falę pandemii.

srebro

Popyt na rynku opcji na srebro napędzany przez inwestorów detalicznych kojarzonych z grupą WallStreetBets może wywindować ceny powyżej poziomu oporu na 28 dol. Dodatkowo wzrost cen kruszcu wspierają komentarze Rezerwy Federalnej.

Nasdaq Composite

Pozytywne nastroje inwestorów za oceanem mogą być kontynuowane przez kolejne dobre i bijące prognozy analityków wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. gigantów technologicznych, takich jak Apple czy Facebook.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.