Portfel fundamentalny

Zyski portfeli topnieją pod naporem drugiej fali COVID-19

Niepewność związana z rozwojem pandemii nakręca spadki cen na giełdzie, ale równocześnie sprawia, że na rynku pojawiają się okazje.
Foto: Adobestock

W październiku biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały stawić czoła solidnej korekcie na warszawskiej giełdzie. Wyprzedaż, której nie uniknęła większa część spółek, skłoniła ich jednak do poszukiwań nowych okazji wśród przecenionych firm.

Typy na listopad

Foto: GG Parkiet

W odpowiedzi na osłabienie rynkowej koniunktury eksperci chętniej stawiają na spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od bieżącej koniunktury gospodarczej oraz takie, dla których okres ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 okazał się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu. Analizując listopadowe typy, największe nadzieje są pokładane w XTB – ta spółka znalazła się aż w czterech portfelach (w tym w dwóch jako nowy typ). Broker jest jednym z największych beneficjentów wzrostu rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów oznaczają dużo wyższe wpływy, o czym rynek mógł się już przekonać w I półroczu. – Liczymy na podwyższoną zmienność na rynkach, co jest korzystne dla biznesu spółki, doceniamy wzrost bazy klientów – argumentują analitycy DM BDM.

Pozytywnie są w dalszym ciągu postrzegani producenci rozwiązań informatycznych. W tym gronie najwięcej zwolenników wśród typujących ma LiveChat, obecny w trzech portfelach. Powrót do przymusowych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich i konieczność pracy zdalnej oznaczają dalszy wzrost popytu ma produkty spółki. Dodatkowym atutem jest globalny model biznesowy, uodparniający spółkę na lokalne wahania koniunktury. – Obecne środowisko gospodarcze powinno wspierać popyt na usługi spółki, a LiveChat ponadto zwiększa średnie ARPU. Wsparciem dla wyników jest też osłabienie złotego – wyliczają eksperci BM BNP Paribas.

Równie chętnie typowano Asbis. Biznes dystrybutora sprzętu IT i elektroniki rozkwitł na tyle mocno w pandemii, że spółka zdecydowała się na podniesienie prognoz finansowych na ten rok. Zysk może być wyższy nawet o 25 proc. od pierwotnie zakładanego.

Mocną reprezentację w portfelach wciąż mają producenci i wydawcy gier, którym okres pandemii wyraźnie sprzyja z uwagi na zmiany zwyczajów konsumentów i wzrost znaczenia rozrywki domowej. Eksperci zdecydowali się jednak na przetasowania wśród przedstawicieli tej branży. Z łask częściowo wypadły Ten Square Games i PlayWay. W ich miejsce pojawiły się za to CD Projekt, który ma za sobą solidna korektę notowań, którą wywołało kolejne przesunięcie długo wyczekiwanej premiery „Cyberpunka". – Próbujemy łapać lokalny dołek, mając świadomość, że z racji przesunięcia premiery „Cyberpunka 2077" na grudzień jest to bardziej ryzykowny typ inwestycyjny – przekonują analitycy Haitong Banku.

Uznanie zyskał też Artifex Mundi. Producent, między innymi gier mobilnych, przekonuje do siebie efektownym wzrostem obrotów i zysków. – Trzeci kwartał z rzędu spółka notuje dobre wyniki napędzane wzrostem sprzedaży gier w wersjach na konsole – zwracają uwagę eksperci Millennium DM. Warto też odnotować wzrost zainteresowania wybranymi spółkami przemysłowymi. Na celowniku znalazły się przede wszystkim te firmy, które wykorzystały ożywienie popytu na swoje produkty po okresie pierwszego lockdownu i obecnie nie mogą narzekać na brak zamówień, co dobrze wróży wynikom za III kwartał (Amica, Arctic Paper, Forte).

Jesienna wyprzedaż

Foto: GG Parkiet

Biorąc pod uwagę zasięg spadków głównych indeksów (WIG zanurkował o prawie 11 proc.), październik był najsłabszym miesiącem od czasu marcowego tąpnięcia. Wyraźne pogorszenie nastrojów na GPW sprawiło, że przecena nie oszczędziła żadnego z głównych segmentów naszego rynku. Wszystkie portfele, których skład tworzyły wytypowane przez ekspertów przed miesiącem spółki, znalazły się pod kreską. Jedynym pocieszeniem jest to, że w większości przypadków straty były mniej dotkliwe niż spadek indeksu WIG. Uśredniona październikowa stopa zwrotu wszystkich portfeli wyniosła -9,1 proc., podczas gdy rynek znalazł się prawie 11 proc. pod kreską. Równocześnie udało im się pokonać portfel analityków technicznych, który był w październiku 10,8 proc. na minusie (pisaliśmy o tym we wtorek). Najbardziej odporny na rynkowe zawirowania okazał się portfel analityków DM TMS Brokers, który w minionym miesiącu stracił tylko 3,2 proc. Natomiast najmniej powodów do zadowolenia po październikowej korekcie mają eksperci Millennium DM, notując stratę wynoszącą ponad 23 proc. Dokonania ekspertów prezentują się lepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę ich stopy zwrotu wypracowane od początku tego roku. Po dziesięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy uczestnicy. Pomimo październikowej wpadki na pozycji lidera utrzymali się analitycy Millennium DM – od początku stycznia ich stopa zwrotu to ponad 135 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, którzy zwiększyli swój stan posiadania o 94,5 proc. Tuż za nimi uplasowali się analitycy z DM TMS Brokers, wypracowując 92,1 proc. zysku. Łącznie od początku stycznia tego roku fundamentalne portfele mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu wynoszącą prawie 74 proc., podczas gdy indeks WIG stracił w tym okresie 23,7 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ciech, Kernel, PKP Cargo, Sonel | Zmiana struktury portfela.

- JSW | Spadki cen węgla koksującego.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Arctic Paper | Oczekujemy mocnych wyników finansowych za III kwartał 2020 r. w segmencie papieru; beneficjent rosnącego kursu EUR/USD.

- XTB | Liczymy na podwyższoną zmienność na rynkach, co jest korzystne dla biznesu spółki, doceniamy wzrost bazy klientów.

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica | Realizacja zysku.

- Torpol, Ultimate Games | Zamiana na bardziej perspektywiczne walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CD Projekt | Wykorzystujemy do zakupu akcji ostatnią przecenę po przełożeniu debiutu „Cyberpunka 2077".

- LiveChat | Obecne środowisko gospodarcze powinno wspierać popyt na usługi spółki, a LiveChat ponadto zwiększa średnie ARPU sprzedaży. Wspierające dla wyników jest też osłabienie złotego.

- XTB | Zgodnie z naszymi oczekiwaniami spółka pokazała słabsze wyniki za III kwartał, szczególnie pod względem rentowności. Jednakże możliwy wzrost zmienności na rynku w IV kwartale, ale przede wszystkim dobre wyniki pod względem pozyskiwanych klientów poprawiają długoterminowy potencjał spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CCC | Pogarszający się ruch w galeriach i możliwy pełny lockdown w kluczowym dla branży obuwniczej sezonie.

- Comp, Comarch, Sygnity | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asbis, Asseco Poland | Dobre tzw. momentum wyników.

- CD Projekt | Próbujemy łapać lokalny dołek, mając świadomość, że z racji przesunięcia premiery „Cyberpunka 2077" na grudzień jest to bardziej ryzykowny typ inwestycyjny.

- Cyfrowy Polsat | Dobre tzw. momentum wyników i kluczowe wskaźniki operacyjne (KPI), defensywny typ do portfela.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, CCC, Introl, Kruk | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Artifex Mundi | Trzeci kwartał z rzędu spółka notuje dobre wyniki kwartalne, napędzane wzrostem sprzedaży gier w wersjach na konsole.

- Asbis | Mimo dobrych i wyraźnie lepszych rok do roku wyników kapitalizacja spółki jest niższa niż wartość środków pieniężnych na jej kontach na koniec I półrocza.

- Medicalgorithmics | Spadek przychodów z powodu epidemii jest przejściowy, a koszty spółka trzyma pod kontrolą. W wynikach za III kwartał powinien być widoczny powrót wzrostu biznesu.

- XTB | Dynamiczny wzrost liczby klientów i bardzo dobre wyniki finansowe.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior Bank, DataWalk, Famur, Neuca, PlayWay | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica | Wykorzystujemy silną korektę, atrakcyjna wycena.

- Forte | Pełny portfel zamówień do końca tego roku, atrakcyjna wycena.

- PKO BP | Po silnej korekcie atrakcyjna wycena, biorąc pod uwagę prognozy wyników na 2021 r.

- PZU | Po silnej korekcie atrakcyjna wycena, biorąc pod uwagę prognozy wyników na 2021 r., oczekiwana dywidenda i aktualizacja strategii.

- Tim | Beneficjent pandemii, silny bilans, wyceniany niżej niż Allegro.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, OncoArendi, Stalprodukt | Zmiana struktury portfela.

- Ailleron, Ten Square Games | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Mercator Medical | Druga fala pandemii w Polsce i na świecie powinna sprzyjać poprawie wyników spółki, po ostatniej dużej przecenie jej giełdowa wycena stała się atrakcyjniejsza.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Herkules | Zmiana struktury portfela

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Brak nowych spółek w portfelu. |

 

 

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.