Parkiet PLUS

Ukraińskie spółki z GPW na fali

Indeks firm, które działają za wschodnią granicą, przebił już tegoroczne poziomy sprzed pandemii. Według analityków na korzyść spółek w ostatnim czasie przemawia wzrost cen zbóż.
Większość ukraińskich spółek notowanych na GPW działa w sektorze rolnym.
Adobestock

W tym roku indeks WIG-Ukraine radzi sobie lepiej od polskich indeksów. Szczególnie w ostatnim czasie można było zaobserwować wystrzał notowań spółek zza wschodniej granicy. Wyniki za III kwartał dały argument do wzrostu, a dobre perspektywy na kolejne okresy zachęcają inwestorów.

Liderzy w indeksie

W ostatnim czasie benchmark ukraińskich spółek mocno ruszył w górę. Do silnego wystrzału doszło na początku listopada. Od początku miesiąca aż do szczytu notowania WIG-Ukraine poszły w górę o blisko 30 proc. Obecnie, po lekkiej korekcie, indeks jest o 19 proc. powyżej poziomu, z którego rozpoczynał rok, i przebił poziomy sprzed pandemii. Tymczasem WIG20 od stycznia spadł ok. 17 proc., a WIG jest 10 proc. pod kreską. Z kolei WIG-CEE, indeks spółek zagranicznych z naszego regionu, zyskał 2 proc.

Wpływ na wzrost notowań miały w przypadku niektórych spółek raporty za III kwartał oraz sytuacja na rynku surowców, których ceny na Ukrainie mocno wzrosły. Pogoda negatywnie wpłynęła na tegoroczne zbiory, co przełożyło się na wzrost cen zbóż.

Największy udział w WIG-Ukraine ma Kernel. Spółka, której kapitalizacja wynosi ponad 4 mld zł, dostarcza na rynki międzynarodowe zboże oraz olej słonecznikowy. Od stycznia jej akcje zdrożały o około 15 proc. i według specjalistów firma ma przed sobą dobre perspektywy. Pod koniec września analitycy DM mBanku podwyższyli rekomendację dla Kernela do „kupuj" z „trzymaj", a cenę docelową akcji do 56,35 zł z 44,58 zł. Obecnie walory kosztują ok. 51 zł. W I kwartale roku obrotowego 2020/2021 (lipiec–wrzesień) spółka odnotowała 204 mln USD zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 59 mln USD zysku rok wcześniej. Przychody wzrosły o 11 proc., do 940 mln USD

Inwestorów może zachęcać również fakt, że spółka planuje podnieść kwotę zysku, jaką dzieli się z udziałowcami. Akcjonariusze Kernela zdecydują 10 grudnia o wypłacie 0,42 USD dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2020 r. Za ostatni rok wypłacono 0,25 USD.

Druga pod względem wagi w indeksie WIG-Ukraine jest Astarta, której notowania w tym roku wzrosły o 55 proc. Działalność spółki koncentruje się na produkcji i sprzedaży cukru produkowanego z buraka cukrowego oraz na produkcji i sprzedaży zbóż. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Astarta wypracowała 290,5 mln euro przychodów wobec 325,7 mln euro rok wcześniej. Strata netto wyniosła 4,7 mln euro wobec 1,9 mln euro zysku rok wcześniej. Specjaliści uważają jednak, że przyszły rok może być dla spółki bardzo udany ze względu na rosnące ceny cukru oraz zbóż takich jak pszenica i kukurydza. W raporcie pod koniec października analitycy mBanku podtrzymali rekomendację „przeważaj" dla Astarty.

Mocny wzrost

Trzycyfrową stopą zwrotu w indeksie WIG-Ukraine może się pochwalić KSG Agro, zintegrowany pionowo agroholding. Głównymi kierunkami działalności grupy są hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin. W szczytowym momencie listopada za akcje spółki płacono blisko 3,4 zł, czyli najwięcej od 2017 r. Na kursie doszło do lekkiego schłodzenia w ostatnich dniach i tegoroczna stopa zwrotu wynosi ok. 130 proc.

– Oczywiście, złożyła się na to suma wielu czynników, wyzwalaczem była publikacja naszych wyników finansowych za dziewięć miesięcy 2020 r., ale chciałbym wierzyć, że wzrost kursu akcji jest wynikiem naszej wieloletniej systematycznej pracy nad poprawa kondycji spółki. Nad restrukturyzacją zadłużenia kredytowego, które w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyło się o 16,7 mln USD, nad zmianą modelu biznesowego, integracją i inwestycjami rozwojowymi –tłumaczy „Parkietowi" Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.

Sytuacja w branży hodowli trzody chlewnej na Ukrainie jest teraz bardzo trudna. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost cen pasz, które w strukturze kosztów hodowli wynoszą średnio 70 proc. Jednak KSG Agro jest zintegrowany pionowo i posiada zamknięty cykl hodowli, co stawia go w dobrej pozycji.

– W tej chwili zakłady hodowli trzody chlewnej KSG Agro w całości są zabezpieczone paszą własnej produkcji. Teraz możemy zyskać na zaistniałej sytuacji, wykorzystując ją do zwiększenia udziału w rynku w 2021 r. – dodaje Kasjanow.

Dobrymi wynikami pochwaliła się również grupa rolnicza IMC. W ciągu trzech kwartałów zysk netto zwiększył się o 81 proc., do 33,2 mln USD. Spółka realizowała strategię zmniejszenia długu, redukując go do 41,5 mln USD na koniec września 2020 r., w porównaniu z 47 mln USD na koniec grudnia 2019 r. Akcje IMC w tym roku zdrożały o 25 proc.

Natomiast najmocniej od stycznia w WIG-Ukraine zdrożały akcje Coal Energy, jedynej spółki w indeksie, która nie jest związana z branżą rolną. Głównym przedmiotem działalności tej grupy jest wydobywanie, wzbogacanie i sprzedaż węgla energetycznego i koksowego. Notowania w tym roku wzrosły o 200 proc., do 0,51 zł, jednak należy wziąć pod uwagę, że handel akcjami spółki odbywa się przy stosunkowo niewielkich obrotach.

opinie

Marcin Nowak, analityk Ipopema Securities

Na ostatni wzrost notowań spółek rolniczych działających na Ukrainie wpływ miało kilka czynników. Głównym z nich była pogoda, która negatywnie wpłynęła na tegoroczne zbiory z hektara, natomiast spowodowała znaczący wzrost lokalnych cen upraw. To spowoduje, że bilans działalności rolniczej może się znacząco poprawić r./r., co sprzyja dużym spółkom, np. Kernelowi, Astarcie czy IMC. Dodatkowo w Kernelu pomaga wzrost ceny oleju słonecznikowego oraz zmiany w proponowanej wielkości dywidendy, a w przypadku Astarty znaczący wzrost cen cukru oraz konsekwentna redukcja zadłużenia.

Jeśli chodzi o perspektywy dla ukraińskich spółek, to moim zdaniem obecny tak korzystny układ lokalnych cen produktów rolnych nie będzie trwała długo. Wydaje mi się, że należy oczekiwać wyrównania dysproporcji pomiędzy lokalnymi a globalnymi cenami (spowodowanymi w tym roku głównie przez pogodę i nierównowagi rynkowe). Natomiast sytuacja w kolejnym roku będzie zależała głównie od pogody oraz jej wpływu na działalność rolniczą i powiązane segmenty spółek.

Jakub Szkopek, analityk BM mBanku

Pozostajemy pozytywnie nastawieni do ukraińskich spółek rolnych. Świadczą o tym podniesione przez nas rekomendacje na akcje Kernela i Astarty. Natomiast ostatni wzrost notowań spółek to efekt wzrostu cen zbóż. Wszystkie handlowane są obecnie powyżej 200 USD za tonę. Ponadto na rynku w II połowie roku Chiny bardzo mocno zaczęły skupować produkty rolne, m.in. soje i kukurydzę. Z drugiej strony mieliśmy serię ostrzeżeń, że produkcja zbóż okazywała się niższa, w związku z czym ceny poszły w górę.

Jeśli chodzi o Kernela, to ceny oleju słonecznikowego, wraz z całą grupą olejów roślinnych, rosną nieprzerwanie od marca. Dodatkowo ceny zbóż powinny zasypać tę lukę z mniejszej produkcji zbóż. Zbiory Kernela będą niższe rok do roku, natomiast wyższe ceny być może to zrekompensują. A jeśli chodzi o infrastrukturę, to spółka zwiększyła moce produkcyjne i powinna więcej eksportować.

Ponadto dobre perspektywy są przed Astartą, która jest obecnie drugim pod względem wielkości producentem cukru na Ukrainie. W 2021 r. bardzo prawdopodobny jest deficyt cukru na Ukrainie, co związane jest z tym, że dwa lata z rzędu areał buraka spadał, a w tym roku jeszcze pojawiły się niekorzystne warunki pogodowe. W efekcie prognozy mówią o produkcji 1,2 mln ton cukru w porównaniu z 1,5 mln popytu. W ubiegłym tygodniu ceny wzrosły do 18 tys. hrywien za tonę, co jest rekordem w historii Ukrainy, więc na pewno te ceny będą pomagać w przyszłym roku Astarcie i wpłyną na rentowność. Poza tym Kernel i Astarta mocno w ostatnim czasie zmniejszyły zadłużenie, co również pozytywnie wpływa na ich postrzeganie. dos

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.