Dzień inwestora pomaga budować dobre relacje

Giełda. Spotkania spółek z inwestorami pozwalają m.in. na pogłębienie wiedzy, szczegółowe wyjaśnienia oraz dialog.

Publikacja: 11.11.2019 15:58

PKN Orlen dzień inwestora zorganizował kilkanaście dni temu w Płocku. Uczestnicy tego spotkania mogl

PKN Orlen dzień inwestora zorganizował kilkanaście dni temu w Płocku. Uczestnicy tego spotkania mogli zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi działalności grupy, ale i zwiedzić jej największą rafinerię

Foto: materiały prasowe

Organizowane przez giełdowe spółki spotkania z inwestorami, zwłaszcza w ramach tzw. dni inwestora, to niewątpliwie jedna ze skuteczniejszych form budowania więzi między obiema stronami.

– Dzięki nim możliwe jest pogłębienie wiedzy i uzyskanie informacji bezpośrednio od ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z działalnością operacyjną – mówi Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów Tauronu. Dodaje, że takie wydarzenia budują też pozytywny klimat wokół koncernu, jego akcji i wzmacniają relacje między spółką a akcjonariuszami.

Tauron był pierwszą spółką z WIG20, która zorganizowała dzień inwestora skierowany do inwestorów indywidualnych już w 2012 r. – Kolejne wydarzenie dla tej grupy inwestorów planujemy zorganizować w przyszłym roku – mówi Wadowski.

Zwiedzanie zakładu

Od roku duży nacisk na budowę więzi z inwestorami kładzie Orlen. To konsekwencja uruchomienia programu lojalnościowego dla akcjonariuszy. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.

Pod koniec października po raz pierwszy w historii zorganizowano dzień inwestora indywidualnego. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzięło w nim udział około 130 osób. W trakcie spotkania prezentowano informacje na temat działalności grupy, w tym dotyczącej produkcji rafineryjnej i petrochemicznej. Inwestorzy zwiedzili też zakład produkcyjny w Płocku. Firma stawia na bezpośrednie kontakty, aby na bieżąco, nie tylko informować o tym, co się u niej dzieje, ale także aby wysłuchać, jakie oczekiwania wobec koncernu mają inwestorzy.

– O ile raporty i sprawozdania finansowe są w stanie przedstawić efekty pracy przedsiębiorstwa, o tyle spotkania bezpośrednie pozwalają poznać procesy i ludzi, którzy pracują na wyniki przedsiębiorstwa każdego dnia – twierdzą przedstawiciele Orlenu.

Na początku października dzień inwestora zorganizował KGHM.

– Zaproszeni goście zjechali do kopalni, zwiedzili Hutę Miedzi Głogów oraz Zakład Hydrotechniczny. Następnie w centrali KGHM inwestorzy uczestniczyli w warsztatach z kadrą menedżerską, podczas których omawiano tematy z zakresu bieżącej sytuacji i realizowanej strategii grupy KGHM, jej potencjału wzrostu wartości oraz specyfikę globalnego sektora surowców naturalnych, w którym grupa KGHM operuje – mówi Janusz Krystosiak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich spółki. Dodaje, że wydarzenie to zostało wzbogacone o konkurs wiedzy o firmie i grupie. KGHM zamierza utrzymać dotychczasową praktykę i regularnie zapraszać inwestorów do siebie, a nawet zwiększyć liczbę spotkań.

Foto: GG Parkiet

We wrześniu dzień inwestora odbył się w Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych k. Kozienic. Koncern podobne wytwarzania organizował też wcześniej.

– Celem takich spotkań jest przede wszystkim budowanie dobrych relacji z inwestorami indywidualnymi oraz przybliżenie im produkcji energii elektrycznej i prezentacja najnowocześniejszego bloku energetycznego B11. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość obejrzenia elektrowni „od środka", zazwyczaj niedostępnej dla zwiedzających – twierdzi Berenika Ratajczak, starszy specjalista ds. PR w Enei. Dodaje, że przy okazji firma zapoznaje inwestorów z etapami rozwoju elektrowni, zasadami działania bloków oraz stosowanymi rozwiązaniami technologicznymi i proekologicznymi w grupie. Firma zapowiada kontynuację spotkań.

Debaty znanych autorytetów

Unikatową konwencję spotkań proponuje Immobile.

– Oprócz tradycyjnych dni inwestora spółka organizuje coroczne grudniowe spotkanie akcjonariuszy oraz stara się rozbudowywać formuły walnych zgromadzeń o wydarzenia towarzyszące, tworząc z nich minidni inwestora. Są to np. inicjatywy edukacyjne (szkolenia z praktykami rynku kapitałowego), prezentacje produktów (m.in. parkingów Modulo, makiet inwestycji deweloperskich) czy wyjazdy na teren inwestycji spółki (dotychczas m.in. do zakładów produkcyjnych spółki, na budowę inwestycji mieszkaniowych, biurowych) – twierdzi Anita Prądzyńska-Bucław, specjalista ds. relacji inwestorskich Immobile. Dodaje, że spotkania organizowane są najczęściej w hotelach należących do spółki. Na początku grudnia Immobile planuje kolejne takie wydarzenie. Będzie to połączenie walnego zgromadzenia, tradycyjnego grudniowego spotkania akcjonariuszy i debaty znanych autorytetów rynku kapitałowego. Według spółki to nie tylko wydarzenie korporacyjne, ale świetna okazja do edukacji w zakresie inwestycji, wymiany poglądów i wspólnej rozrywki.

Rok temu dzień inwestora organizowały CCC i Pekao. Pierwsza ze spółek umożliwiała uczestnikom spotkania zwiedzenie fabryki, centrum logistycznego, sklepów wzorcowych oraz centrum badań i rozwoju w Polkowicach oraz centrum logistycznego eobuwie.pl w Zielonej Górze. Przedstawiła też kierunki rozwoju strategicznego i podsumowała przejęcia. CCC zapowiada kolejne tego typu imprezy.

– Dla nas optymalna częstotliwość spotkań? Średnio co dwa lata. Ale wszystko zależy od potrzeb komunikacyjnych – mówi Wojciech Latocha, menedżer ds. relacji inwestorskich w CCC.

Bank Pekao po raz pierwszy zorganizował dzień inwestora rok temu w Londynie.

– W imprezie wzięło udział kilkadziesiąt osób, około 35 inwestorów z Polski i zagranicy oraz 15 analityków. Poziom zainteresowania był porównywalny z wydarzeniami innych europejskich banków o podobnej skali – przekonuje Anna Markowska z biura komunikacji korporacyjnej Pekao. Dodaje, że wydarzenie to było też transmitowane na żywo, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy inwestorów. W trakcie spotkania można było zadawać pytania ścisłej kadrze menedżerskiej. W tym miesiącu Pekao zorganizuje kolejny dzień inwestora w Londynie.

Różne formy kontaktów

Dużą aktywność w kontaktach z inwestorami wykazuje PKO BP. Bank dni inwestora organizuje zarówno sam, jak i uczestniczy w tzw. konferencjach inwestorskich organizowanych przez inne instytucje.

– Typowy dzień inwestora organizujemy zwykle z okazji najistotniejszych wydarzeń, jakimi są nowe, wieloletnie strategie spółki. Poprzednie strategie były przyjmowane w latach 2016, 2013 i 2010 – mówi Szymon Pinderak, kierownik zespołu prasowego i analiz PKO BP. Dodaje, że za każdym razem w tych spotkaniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Kolejne wydarzenia tego typu odbędą się w najbliższych dniach w Warszawie i Londynie.

Po raz ostatni dzień inwestora w CD Projekcie organizowano w 2012 r. Spółka tłumaczy, że organizuje za to szereg działań, w tym spotkania skierowane do wszystkich zainteresowanych jej działalnością, strategią czy wynikami.

W 2013 r. po raz ostatni dzień inwestora organizował Lotos. Główną atrakcją było zwiedzenie rafinerii. Teraz Lotos koncentruje się na budowie relacji w ramach konferencji, sympozjów i spotkań indywidualnych. Nie wyklucza, że powróci do organizacji dnia inwestora.

Dwa lata temu tego typu spotkanie w Londynie zorganizowało LPP. Firma otworzyła wtedy pierwszy flagowy salon na Oxford Street.

– Głównym celem imprezy było zaprezentowanie nowo otwartego salonu zlokalizowanego na jednej z najbardziej modowych ulic świata, przybliżenie wiedzy na temat zastosowanej technologii przy budowie sklepu oraz zaprezentowanie kolekcji marki Reserved, szczególnie przeznaczonej na rynek brytyjski – przypomina Magda Kopaczewska, kierownik ds. relacji inwestorskich LPP.

W ostatnich latach dnia inwestora nie organizowały i w najbliższym czasie raczej tego nie planują mBank i Santander. Spółki przekonują, że utrzymują stały kontakt z inwestorami, wykorzystując inne narzędzia.

Jak wynika z uzyskanych odpowiedzi, dotychczas ani razu dnia inwestora nie organizowały: Alior Bank, Cyfrowy Polsat, Dino, JSW, Orange Polska, PGNiG i PZU. Firmy twierdzą, że z zainteresowanymi mają kontakt poprzez inne spotkania, w których uczestniczą ich zarządy, m.in. w siedzibach spółek, na giełdzie, konferencjach, poprzez telekonferencje, czaty online itp.

Od części firm nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi na pytania dotyczące dnia inwestora, co nie najlepiej świadczy o ich podejściu do kwestii utrzymywania odpowiednich relacji z rynkiem.

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"