Parkiet PLUS

Dzień inwestora pomaga budować dobre relacje

Giełda. Spotkania spółek z inwestorami pozwalają m.in. na pogłębienie wiedzy, szczegółowe wyjaśnienia oraz dialog.

PKN Orlen dzień inwestora zorganizował kilkanaście dni temu w Płocku. Uczestnicy tego spotkania mogli zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi działalności grupy, ale i zwiedzić jej największą rafinerię

Foto: materiały prasowe

Organizowane przez giełdowe spółki spotkania z inwestorami, zwłaszcza w ramach tzw. dni inwestora, to niewątpliwie jedna ze skuteczniejszych form budowania więzi między obiema stronami.

– Dzięki nim możliwe jest pogłębienie wiedzy i uzyskanie informacji bezpośrednio od ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z działalnością operacyjną – mówi Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów Tauronu. Dodaje, że takie wydarzenia budują też pozytywny klimat wokół koncernu, jego akcji i wzmacniają relacje między spółką a akcjonariuszami.

Tauron był pierwszą spółką z WIG20, która zorganizowała dzień inwestora skierowany do inwestorów indywidualnych już w 2012 r. – Kolejne wydarzenie dla tej grupy inwestorów planujemy zorganizować w przyszłym roku – mówi Wadowski.

Zwiedzanie zakładu

Od roku duży nacisk na budowę więzi z inwestorami kładzie Orlen. To konsekwencja uruchomienia programu lojalnościowego dla akcjonariuszy. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.

Pod koniec października po raz pierwszy w historii zorganizowano dzień inwestora indywidualnego. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzięło w nim udział około 130 osób. W trakcie spotkania prezentowano informacje na temat działalności grupy, w tym dotyczącej produkcji rafineryjnej i petrochemicznej. Inwestorzy zwiedzili też zakład produkcyjny w Płocku. Firma stawia na bezpośrednie kontakty, aby na bieżąco, nie tylko informować o tym, co się u niej dzieje, ale także aby wysłuchać, jakie oczekiwania wobec koncernu mają inwestorzy.

– O ile raporty i sprawozdania finansowe są w stanie przedstawić efekty pracy przedsiębiorstwa, o tyle spotkania bezpośrednie pozwalają poznać procesy i ludzi, którzy pracują na wyniki przedsiębiorstwa każdego dnia – twierdzą przedstawiciele Orlenu.

Na początku października dzień inwestora zorganizował KGHM.

– Zaproszeni goście zjechali do kopalni, zwiedzili Hutę Miedzi Głogów oraz Zakład Hydrotechniczny. Następnie w centrali KGHM inwestorzy uczestniczyli w warsztatach z kadrą menedżerską, podczas których omawiano tematy z zakresu bieżącej sytuacji i realizowanej strategii grupy KGHM, jej potencjału wzrostu wartości oraz specyfikę globalnego sektora surowców naturalnych, w którym grupa KGHM operuje – mówi Janusz Krystosiak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich spółki. Dodaje, że wydarzenie to zostało wzbogacone o konkurs wiedzy o firmie i grupie. KGHM zamierza utrzymać dotychczasową praktykę i regularnie zapraszać inwestorów do siebie, a nawet zwiększyć liczbę spotkań.

Foto: GG Parkiet

We wrześniu dzień inwestora odbył się w Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych k. Kozienic. Koncern podobne wytwarzania organizował też wcześniej.

– Celem takich spotkań jest przede wszystkim budowanie dobrych relacji z inwestorami indywidualnymi oraz przybliżenie im produkcji energii elektrycznej i prezentacja najnowocześniejszego bloku energetycznego B11. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość obejrzenia elektrowni „od środka", zazwyczaj niedostępnej dla zwiedzających – twierdzi Berenika Ratajczak, starszy specjalista ds. PR w Enei. Dodaje, że przy okazji firma zapoznaje inwestorów z etapami rozwoju elektrowni, zasadami działania bloków oraz stosowanymi rozwiązaniami technologicznymi i proekologicznymi w grupie. Firma zapowiada kontynuację spotkań.

Debaty znanych autorytetów

Unikatową konwencję spotkań proponuje Immobile.

– Oprócz tradycyjnych dni inwestora spółka organizuje coroczne grudniowe spotkanie akcjonariuszy oraz stara się rozbudowywać formuły walnych zgromadzeń o wydarzenia towarzyszące, tworząc z nich minidni inwestora. Są to np. inicjatywy edukacyjne (szkolenia z praktykami rynku kapitałowego), prezentacje produktów (m.in. parkingów Modulo, makiet inwestycji deweloperskich) czy wyjazdy na teren inwestycji spółki (dotychczas m.in. do zakładów produkcyjnych spółki, na budowę inwestycji mieszkaniowych, biurowych) – twierdzi Anita Prądzyńska-Bucław, specjalista ds. relacji inwestorskich Immobile. Dodaje, że spotkania organizowane są najczęściej w hotelach należących do spółki. Na początku grudnia Immobile planuje kolejne takie wydarzenie. Będzie to połączenie walnego zgromadzenia, tradycyjnego grudniowego spotkania akcjonariuszy i debaty znanych autorytetów rynku kapitałowego. Według spółki to nie tylko wydarzenie korporacyjne, ale świetna okazja do edukacji w zakresie inwestycji, wymiany poglądów i wspólnej rozrywki.

Rok temu dzień inwestora organizowały CCC i Pekao. Pierwsza ze spółek umożliwiała uczestnikom spotkania zwiedzenie fabryki, centrum logistycznego, sklepów wzorcowych oraz centrum badań i rozwoju w Polkowicach oraz centrum logistycznego eobuwie.pl w Zielonej Górze. Przedstawiła też kierunki rozwoju strategicznego i podsumowała przejęcia. CCC zapowiada kolejne tego typu imprezy.

– Dla nas optymalna częstotliwość spotkań? Średnio co dwa lata. Ale wszystko zależy od potrzeb komunikacyjnych – mówi Wojciech Latocha, menedżer ds. relacji inwestorskich w CCC.

Bank Pekao po raz pierwszy zorganizował dzień inwestora rok temu w Londynie.

– W imprezie wzięło udział kilkadziesiąt osób, około 35 inwestorów z Polski i zagranicy oraz 15 analityków. Poziom zainteresowania był porównywalny z wydarzeniami innych europejskich banków o podobnej skali – przekonuje Anna Markowska z biura komunikacji korporacyjnej Pekao. Dodaje, że wydarzenie to było też transmitowane na żywo, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy inwestorów. W trakcie spotkania można było zadawać pytania ścisłej kadrze menedżerskiej. W tym miesiącu Pekao zorganizuje kolejny dzień inwestora w Londynie.

Różne formy kontaktów

Dużą aktywność w kontaktach z inwestorami wykazuje PKO BP. Bank dni inwestora organizuje zarówno sam, jak i uczestniczy w tzw. konferencjach inwestorskich organizowanych przez inne instytucje.

– Typowy dzień inwestora organizujemy zwykle z okazji najistotniejszych wydarzeń, jakimi są nowe, wieloletnie strategie spółki. Poprzednie strategie były przyjmowane w latach 2016, 2013 i 2010 – mówi Szymon Pinderak, kierownik zespołu prasowego i analiz PKO BP. Dodaje, że za każdym razem w tych spotkaniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Kolejne wydarzenia tego typu odbędą się w najbliższych dniach w Warszawie i Londynie.

Po raz ostatni dzień inwestora w CD Projekcie organizowano w 2012 r. Spółka tłumaczy, że organizuje za to szereg działań, w tym spotkania skierowane do wszystkich zainteresowanych jej działalnością, strategią czy wynikami.

W 2013 r. po raz ostatni dzień inwestora organizował Lotos. Główną atrakcją było zwiedzenie rafinerii. Teraz Lotos koncentruje się na budowie relacji w ramach konferencji, sympozjów i spotkań indywidualnych. Nie wyklucza, że powróci do organizacji dnia inwestora.

Dwa lata temu tego typu spotkanie w Londynie zorganizowało LPP. Firma otworzyła wtedy pierwszy flagowy salon na Oxford Street.

– Głównym celem imprezy było zaprezentowanie nowo otwartego salonu zlokalizowanego na jednej z najbardziej modowych ulic świata, przybliżenie wiedzy na temat zastosowanej technologii przy budowie sklepu oraz zaprezentowanie kolekcji marki Reserved, szczególnie przeznaczonej na rynek brytyjski – przypomina Magda Kopaczewska, kierownik ds. relacji inwestorskich LPP.

W ostatnich latach dnia inwestora nie organizowały i w najbliższym czasie raczej tego nie planują mBank i Santander. Spółki przekonują, że utrzymują stały kontakt z inwestorami, wykorzystując inne narzędzia.

Jak wynika z uzyskanych odpowiedzi, dotychczas ani razu dnia inwestora nie organizowały: Alior Bank, Cyfrowy Polsat, Dino, JSW, Orange Polska, PGNiG i PZU. Firmy twierdzą, że z zainteresowanymi mają kontakt poprzez inne spotkania, w których uczestniczą ich zarządy, m.in. w siedzibach spółek, na giełdzie, konferencjach, poprzez telekonferencje, czaty online itp.

Od części firm nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi na pytania dotyczące dnia inwestora, co nie najlepiej świadczy o ich podejściu do kwestii utrzymywania odpowiednich relacji z rynkiem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.