Parkiet PLUS

Depozytów przybywa teraz także dzięki firmom

Na koniec września banki miały łącznie 1,48 bln zł depozytów (bez tych należących do instytucji rządowych szczebla centralnego i monetarnych instytucji finansowych), czyli o 14,5 proc. więcej niż rok temu.
Adobestock

Nie uwzględniając czerwca, to najwyższe tempo przyrostu depozytów sektora od wiosny 2009 r. Najwięcej w oszczędnościach zgromadzonych w bankach ważą te należące do gospodarstw domowych (65 proc.) i przedsiębiorstw niefinansowych ( 25,3 proc.), które na koniec września były warte odpowiednio 962 mld zł i 374 mld zł. O ile przed pandemią szybciej rok do roku rosły depozyty gospodarstw domowych (dzięki wzrostowi wynagrodzeń zwiększały się w około 12-proc. tempie), a wolniej przybywało depozytów firm (po około 5–10 proc.), tak teraz jest odwrotnie. Od wybuchu pandemii tempo przyrostu oszczędności przedsiębiorstw przyśpieszyło do prawie 30 proc. z 13 proc. w styczniu (przyrost gospodarstw domowych oscyluje wokół 10 proc.). Firmy mocno ograniczyły inwestycje (w pierwszej kolejności finansują najczęściej środkami własnymi), ale największy wpływ miały prawdopodobnie tarcze antykryzysowa i finansowa (z tej drugiej wypłacono firmom aż ponad 60 mld zł). Od początku tego roku wartość depozytów firm urosła o 57 mld zł, a gospodarstw domowych o 64 mld zł. MR

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.