Parkiet PLUS

Banki pójdą na rękę frankowiczom?

Kredytodawcy deklarują, że wyrok TSUE nie będzie miał automatycznego zastosowania we wszystkich sprawach. Żaden – przynajmniej na razie – nie przyznaje, że rozważa proponowanie ugód.
Bloomberg

Banki komentują czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dający większe szanse na unieważnienie umów hipotek walutowych. To rozwiązanie byłoby korzystne dla klientów, ale dla banków bardzo kosztowne.

Oczekiwanie na wyrok Sądu Najwyższego

PKO BP zaznacza, że wyrok dotyczy jednej konkretnej sprawy i nie oznacza automatycznego, kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii całego portfela frankowych kredytów mieszkaniowych w sektorze bankowym. – Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w Polsce. Dlatego niemożliwa jest w tej chwili precyzyjna ocena jego skutków dla sektora bankowego – mówi Iwona Radomska, ekspertka PKO BP. Lider polskiego rynku ma 22,4 mld zł hipotek frankowych i prawie 3 mld zł w euro, to łącznie 10,9 proc. całego portfela kredytów brutto. Bank jest w o tyle lepszej sytuacji (choć prawnicy reprezentujący frankowiczów twierdzą inaczej), że 90 proc. jego hipotek walutowych to denominowane. PKO BP podkreśla, że bardziej dotkliwe niż koszty po TSUE może się okazać znaczne pogorszenie się koniunktury gospodarczej w wyniku negatywnych zmian na świecie. To skutkowałoby pogorszeniem spłat hipotek, także frankowych, które teraz spłacane są lepiej niż udzielane w tym samym czasie złotowe (więcej w ramce poniżej).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.