REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Na rynku funduszy może się coś zmienić, ale za kilka miesięcy

Struktura sprzedaży funduszy do końca roku pozostanie podobna jak w ostatnich miesiącach. Sygnał do zmian może dać w końcówce roku GPW, o ile indeksy zaczną rosnąć.
Foto: 123rf

Aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych na koniec sierpnia sięgnęły 281,3 mld zł, co oznacza 0,1-proc. spadek w porównaniu z lipcem. Na koniec zeszłego roku zaś wartość ta sięgała blisko 279 mld zł.

Również bankowe TFI miały pod górkę

Foto: GG Parkiet

W tym roku jak dotąd czterem towarzystwom udaje się nieprzerwanie z miesiąca na miesiąc zwiększać aktywa pod zarządzaniem (rynku kapitałowego i niepublicznego łącznie) – wynika z danych na koniec sierpnia, prezentowanych przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Mowa o PKO TFI, Investors TFI, Amundi TFI oraz Baltic Capital TFI. Porównując wynik na koniec poprzedniego roku z aktywami na koniec sierpnia, okazuje się, że PKO TFI urosło o blisko 9,5 mld zł. Złożyły się na to zarówno wysokie napływy, przede wszystkim do PKO Skarbowego (3,3 mld zł), jak również przejęcie Gammy TFI. Z kolei łączne aktywa Investors TFI powiększyły się w tym czasie o prawie 2 mld zł, do około 10,2 mld zł. Od początku roku dobrą passę utrzymywał również Union Investment TFI, jednak w sierpniu jego aktywa stopniały o 1,38 proc. w porównaniu z końcem lipca. Złożyły się na to gorsze wyniki funduszy, jak również wypłaty środków. Według szacunków Trigona DM Union w sierpniu miał 121 mln zł odpływów netto, co uplasowało go na trzecim miejscu od dołu pod względem sprzedaży netto, zaraz przed Trigonem TFI i Altusem TFI. Jeden miesiąc na minusie miała też Ipopema TFI, której łączne aktywa w tym roku zwiększyły się o ponad 9 mld zł, oraz Superfund TFI. Również tylko jeden miesiąc pod kreską był Skarbiec. W jego przypadku chodziło o wypłatę 10 mld zł z funduszu dedykowanego w kwietniu. Ten miesiąc był jak dotąd najgorszy dla całej branży. Łączne aktywa pod zarządzaniem TFI skurczyły się wtedy o 2,65 proc. Zaś najlepszy pod tym względem był marzec (wzrost o 1,75 proc.). Znaczące spadki łącznych aktywów zanotowały w tym roku jeszcze Altus (-2 mld zł), Trigon (-1,42 mld zł) i Quercus (-1,13 mld zł).

Jeśli chodzi o aktywa rynku kapitałowego, które są ważniejsze dla TFI pod względem przychodów z zarządzania nimi, sytuacja na dole tabeli jest właściwie taka sama i znajduje się tam wspomniana wyżej trójka towarzystw. Z trudnościami w tym roku mierzą się jednak nie tylko prywatne towarzystwa, ale również takie powiązane z dużymi grupami kapitałowymi. Dla przykładu aktywa Avivy skurczyły się o 0,78 mld zł, Millennium TFI zanotowało spadek aktywów o 0,45 mld zł, a Raiffeisen TFI o 0,39 mld zł.

Co ciekawe, większości TFI udało się jednak w tym roku zwiększyć wartość aktywów rynku kapitałowego. O ile pod kreską jest 15 firm, o tyle aż 20 może się pochwalić wzrostem aktywów w porównaniu z końcem zeszłego roku. Na czele jest oczywiście PKO TFI. Od drugiego Investors dzieli go przepaść. Trzecie miejsce zajmuje Union Investment TFI, a następne jest Pekao. Na kolejnych miejscach Skarbiec TFI i Santander TFI.

Do końca roku będzie podobnie

Eksperci, sądząc po kondycji rynku, przewidują, że nastroje klientów w ostatnich miesiącach tego roku i ich nastawienie do poszczególnych grup funduszy niewiele się zmieni.

– Niemal przez cały rok mamy do czynienia z podobną sytuacją w zakresie napływów. Fundusze akcji oraz absolutnej stopy zwrotu wciąż są pod presją, choć w tym pierwszym przypadku ostatnie dwa miesiące nie były już tak złe. Dominuje zaś sprzedaż produktów gotówkowych i pieniężnych – podsumowuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Do funduszy detalicznych tej grupy popłynęło od stycznia około 12,5 mld zł. Jeśli chodzi o podział na poszczególne segmenty funduszy, to tylko ta grupa odnotowała wzrost aktywów w tym roku. Pozostałe są pod kreską, natomiast największy spadek zanotowała grupa funduszy aktywów niepublicznych (o ponad 4 mld zł). Na kolejnych miejscach są produkty oparte na akcjach (-3,15 mld zł) oraz absolutnej stopy zwrotu (-2,2 mld zł).

– Ważna i zarazem negatywna zmiana nastąpiła w przypadku funduszy obligacji korporacyjnych. O ile na początku roku cieszyły się dużym zainteresowaniem, o tyle po wypłynięciu problemów związanych z GetBackiem klienci odwrócili się od tej klasy produktów – wspomina analityk Trigon DM. Jego zdaniem warto jeszcze odnotować poprawę sytuacji funduszy mieszanych w ostatnich dwóch miesiącach. Do tej grupy produktów w sierpniu od klientów detalicznych popłynęły 183 mln zł, a w lipcu 165 mln zł. – Na ten moment nie widać powodów do jakichś większych zmian, jeśli chodzi o bardziej ryzykowne produkty – mówi Marcinowski. – We wrześniu pod presją będą zapewne fundusze absolutnej stopy zwrotu, a ostatnie miesiące roku mogą przypominać minione trzy miesiące, jeśli chodzi o strukturę sprzedaży dla całego rynku – zapowiada analityk Trigon DM.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA