REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Parkiet PLUS

Trudno o wzrost bez nowych złóż ropy i gazu

Surowce › Ten rok będzie kolejnym z rzędu, w którym bardziej chodzi o utrzymanie łącznego wydobycia w Polsce niż o jego zwiększenie.

W tym roku PGNiG, którym od ponad miesiąca kieruje Jerzy Kwieciński, chce utrzymać krajowe wydobycie błękitnego paliwa na poziomie 3,9 mld m sześc. To nieco więcej niż jedna piąta zapotrzebowania na ten surowiec w Polsce.

Foto: Archiwum, Jerzy Dudek

Trzej kluczowi gracze działający na rynku ropy i gazu unikają odpowiedzi na pytanie o ewentualne przesłanki do istotnego wzrostu wydobycia obu surowców. Trudno im się jednak dziwić, gdy perspektywy do zwyżek są mierne. Widać to zresztą po publikowanych w ostatnich latach danych. PGNiG, które zapewnia ponad 90 proc. ropy i gazu pozyskiwanych ogółem z polskich złóż, ma problemy, by utrzymać wydobycie chociażby na wcześniejszych poziomach. Lotos od lat zapowiada pełne zagospodarowanie stosunkowo dużych złóż na Bałtyku, ale podejmowane w tym zakresie inwestycje ciągle mają opóźnienia. Z kolei skala biznesu PKN Orlen to tylko nieco ponad 1 proc. tego, co dziś osiąga w tej branży największy gracz.

Walka o utrzymanie wydobycia

Z wstępnych danych za ubiegły rok wynika, że grupa PGNiG pozyskała z krajowych złóż podobne ilości ropy i gazu jak w 2018 r. W jej ocenie wydobycie na zbliżonym poziomie powinno kształtować się i w tym roku. Będzie tak, mimo że jednym z podstawowych elementów obecnej strategii koncernu jest zwiększenie ilości pozyskiwanych surowców. Opublikowane kilka miesięcy temu prognozy firmy mówią o tegorocznym wydobyciu błękitnego paliwa w Polsce na poziomie 3,9 mld m sześc., a w 2021 r. o wzroście do 4 mld m sześc. Gorzej będzie za to z ropą. Zarówno w tym roku, jak i w przyszłym planowany jest spadek jej wydobycia. – W tym roku PGNiG w zakresie poszukiwań i wydobycia będzie prowadzić projekty na obszarach objętych koncesjami w zachodniej, północno-zachodniej oraz południowej części kraju – informuje biuro prasowe PGNiG. Spółka na razie nie podaje informacji, ile pieniędzy zamierza wydać na tego typu działalność. Po trzech kwartałach 2019 r. inwestycje na poszukiwania i wydobycie wyniosły 1,15 mld zł. W tej kwocie są również inwestycje zagraniczne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA