REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Dolarowy depozyt może dać tyle, co niezły złotowy

Tempo przyrostu środków na lokatach w walutach obcych jest nieco wolniejsze niż w roku ubiegłym. Ale i tak wciąż szybsze niż terminowych lokat złotowych.
Foto: AFP

W ciągu 12 miesięcy do listopada 2018 r. terminowe depozyty walutowe urosły o 10 proc. i to mimo nie zawsze zachęcającego oprocentowania. Walutowe depozyty bieżące również rosły (o 8,2 proc.), a to m.in. w związku z zagranicznymi wojażami Polaków i bankowymi ofertami kart wielowalutowych. Teraz dynamika nieco spadła. Porównując dane za maj 2019 r. z majem roku poprzedniego, dynamika walutowych oszczędności wyniosła 7,8 proc. zarówno ogółem, jak i dla depozytów bieżących i terminowych. W tym czasie złotowe depozyty bieżące urosły o 16,9 proc., a terminowe o 5,1 proc.

Najlepiej w dolarach

Oprocentowanie lokat walutowych nie szokuje. Ale są wyjątki. Z dolarami należy się udać albo do Citi Handlowego, albo do Getin Banku. Zależy, na jak długo klient chce zostawić pieniądze w banku. I czy chce zakładać konto. Citi Handlowy wymaga zarówno rachunku osobistego, jak i walutowego w dolarach. Wtedy można założyć 12-miesięczny depozyt o oprocentowaniu porównywalnym z nie najgorszymi lokatami złotowymi: 2,2 proc. Uwaga – oferta obowiązuje do 31 sierpnia. Maksymalna wartość lokaty to 500 tys. dolarów, minimalna – 500 USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA