REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Cierpliwość deponentów ma swoje granice

Niskie oprocentowanie depozytów nie odstrasza zbytnio Polaków od banków. Ale NBP ostrzega, żeby z dalszymi obniżkami nie przesadzać.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W sektorze bankowym wciąż utrzymuje się nadwyżka depozytów nad kredytami. Jednocześnie depozytów wciąż przybywa. Bankom wydaje się zatem, że obniżając koszty finansowania, mogą sobie pozwolić na poprawianie marży odsetkowej głównie poprzez obniżanie oprocentowania lokat. Ale cierpliwość klientów nie jest nieograniczona.

Zgrzyty w bilansach

Niemal 30 proc. aktywów banków ma terminy zapadalności od roku do pięciu lat. Prawie tyle samo – powyżej pięciu lat. Tymczasem udział w bilansie pasywów od roku do pięciu lat wynosi 8 proc., a dłuższych – 6,1 proc. W raporcie NBP o stabilności systemu finansowego możemy przeczytać, że ryzyko związane z kontraktowym niedopasowaniem aktywów i pasywów było ograniczane przez wysoką stabilność bazy depozytowej, wynikającą m.in. z wysokiego udziału gwarantowanych środków detalicznych. W II półroczu 2018 r. dynamika depozytów sektora niefinansowego, w tym depozytów detalicznych, zwiększała się stopniowo. Jednak w dłuższym okresie utrzymanie niskiego oprocentowania depozytów może wpływać na zmniejszenie skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania w bankach i ewentualnie przyczyniać się do zwiększenia zmienności depozytów, co byłoby niekorzystne w sytuacji niedopasowania terminowego w bilansie. Część deponentów może się skłaniać do poszukiwania alternatywnych form oszczędzania i inwestycji (m.in. na rynku nieruchomości i rynku kapitałowym). Zdaniem specjalistów z banku centralnego dotychczas takie zjawisko nie jest obserwowane. Co nie znaczy, że klienci sytuacji nie znają i okazji nie szukają.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA